Létrehozva: 2023.11.16.
Módosítva: 2023.11.16.

Pataky Attila: Ha körbenézek, azt kell mondjam, jó a csapat! - Sztárparádé volt a Magyar Zene Házában

Felavatták a legendák falát a Magyar Zene Házában. A falra az elmúlt 50 év legmeghatározóbb zenészlegendái kerülhettek fel, akik közül sokan meg is jelentek az avató ünnepségen.

Legendás sztárok avatták fel csütörtökön aláírásukkal a Magyar Zene Házának új helyszínét, a Magyar Poptörténet Legendáinak Falát. Ezzel a fallal tiszteleg a Magyar Zene Háza a rendszerváltozást megelőző közel három évtized populáris zenéjének meghatározó előadóművészei előtt.

Legendák Fala
A legendák büszkén álltak meg a róluk elnevezett fal előtt. Fotó: Markovics Gábor

Aki ma a Magyar Zene Házában járt, olyan emblematikus figurákkal futhatott össze, mint Pataky Attila, Tátrai Tibor, Hevesi Tamás, Németh Alajos, Révész Sándor vagy épp Takács Tamás. Az állandó installációt A NEKÜNK ÍRTÁK A DALT! első időszaki kiállítás hatalmas sikere hívta életre. A közel 40 legendás előadó saját aláírásával tette egyedivé a legendák falát, mely így fennmarad az utókor számára.

Az időszaki kiállításunk a magyar zenetörténet egy részére fókuszál, amely a magyar popzene legizgalmasabb időszaka, a '60-as, '70-es, '80-as évek. Ez egy legendás korszak, ahol maguk az alkotók legendává váltak

 — magyarázta lapunknak Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója, aki elárulta: a 800 négyzetméteres kiállítás a korszak lelkületét mutatja meg, ami nemcsak a nosztalgiára vágyókat érdekli, hanem a fiatalokat és a külföldieket is.

Batta András mesélt lapunknak a legendák faláról. Fotó: Markovics Gábor

Miközben a hangfalakból a korszak emblematikus dallamai csendülnek fel, betekintést nyerünk a korszak atmoszférájába, mely hangulatot átitat a politikával való feszült kapcsolat. Az időszakos kiállítást körülbelül ötvenezren tekintették meg nagyjából nyolc hónap alatt, ami fantasztikus eredmény.

Mivel ilyen nagy sikere volt, arra gondoltunk, felhozzuk ezt a nagy tablót a könnyűzenei könyvtárunkba, hogy időtlenné váljon

 — zárta Batta András. A múltidéző kiállítás számos külföldi turistát is vonzott, akik kíváncsiak voltak arra, milyen élet volt a vasfüggöny mögött, egy szocialista országban.

 Horn Márton, a Magyar Zene Háza intézményigazgatója, a kiállítás társkurátora elárulta, hogy sokan jönnek családdal, nagyszülőkkel, ahol a nagymama mesél arról, amit átélt, az unokák pedig felismerik a dalokat, amelyeket ma is játszanak a rádiók.

Horn Márton elárulta, hogy az ideiglenes kiállítást is többen dedikálták már. Fotó: Markovics Gábor

Arra gondoltunk, hogy a legfontosabb előadókat állandó jelleggel is megelevenítjük egy falon

 — mondta lapunknak Horn Márton, aki úgy látja, a legendás előadók között is nagy az érdeklődés, hiszen rengetegen eljöttek a falat aláírni. Elárulta azt is, többek között Kovács Ákos, Szörényi Levente és Bródy János, Müller Péter Sziámi már dedikálták képmásukat az időszaki kiállíts falán is.

Pataky Attilát meghatotta az esemény. Fotó: Markovics Gábor

Pataky Attilából mély érzelmeket hozott ki az esemény, óriási megtiszteltetésnek érzi, hogy viszontlátja magát a legendák falán.

Ha körbenézek, azt kell mondjam, jó a csapat!

 — mondta lapunknak az Edda Művek frontembere, aki nosztalgikus hangulatba került a helyszínen.

Ilyenkor minden-minden bevillan. Ez egy óriási érzelmi hullám, ami végigszalad az emberen, aztán mindenki odamegy és megkeresi magát a képen, amiről újabb emlékek villannak be. Mikor Tátrai Tibivel meglátjuk egymást, megjelenik a 87-es nyári turnénk

 — érzékenyült el a legendás zenész, aki rendkívül hálás azért, hogy ezt a pályát befuthatta.

Tátrai Tibor szerint a legendás korszak megismételhetetlen időszak volt. Fotó: Markovics Gábor

Tátrai Tibor úgy érzi magát itt, mintha hazajött volna.

Mindenkiről vannak történeteim, ezek mind bevillannak ilyenkor. Szerencsénk volt, hogy ebben a műfajban kezdők lehettünk, hiszen azóta minden megváltozott. Ha én ma valamit közölni akarok egy háromperces darabban, akkor azt egészen biztos, hogy nem fogják már meghallgatni a húsz év alattiak

 — fogalmazta meg gondolatait Tátrai Tibor, aki úgy érzi, ez a korszak megismételhetetlen.

Csepregi Éva nagyon boldog, hogy komoly megbecsülést érdemelt ki ez az időszak. Fotó: Markovics Gábor

Csepregi Éva szerint mindenki mágus, aki zenészként tömegeket mozgat meg.

Szerintem ez a fal nagyon nagy lépés a magyar popzenének az örökkévalóság felé. Azért örülök neki, mert én még emlékszem arra az időszakra, amikor még kérdés volt, hogy ez fontos-e 

— emlékszik vissza Csepregi Éva, aki szerint óriási dolog az, hogy ilyen komoly megbecsülést érdemelt ki ez a zenetörténeti időszak.

Az időszaki kiállítás a hatalmas érdeklődésre való tekintettel január végéig megtekinthető. A Magyar Zene Háza vezetőségének tervei között szerepel, hogy a kiállítást más városokba is elviszik, hogy még többeknek legyen lehetősége átélni ezt a romantikus időutazást.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek