kulcsár edina
Mától postázzák a nemzeti konzultációs kérdőíveket és január 10-ig lehet őket visszaküldeni.
A 2010-es kormányváltás óta ez már a 13. alkalom lesz, amikor a kormány egy nemzeti konzultáció segítségével kéri ki a magyar emberek véleményét a hazánkat érintő legfontosabb kérdésekről. A Magyarország gazdaságáról és biztonságáról szóló kérdőíveket karácsonyig minden magyar háztartásba kézbesítik, és január 10-ig lehet visszaküldeni azokat.
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő egy Facebook-videóban beszélt arról korábban, hogy a mostani konzultáció azért különösen fontos, mert az elmúlt időszakban sok vita alakult ki Magyarország és Brüsszel között:
Folyamatos a nyomás rajtunk, hogy adjunk több pénzt az orosz-ukrán háború finanszírozására. Hiába tiltakozunk, migránsgettókat hoznának létre Magyarországon is. Azt is el akarják érni, hogy töröljük a rezsitámogatást, a kamatstopot és az extraprofitadót. Ráadásul folyamatosan támadják a gyermekvédelmi törvényt is
– emlékeztetett Szentkirályi Alexandra. A témában készült teljes videót itt megtekintheted:
A legfrissebb konzultáció középpontjában Magyarország szuverenitásának védelme áll. A kérdőíveken 11 olyan témakört vet fel a kormány, amelyek meghatározók hazánk önrendelkezése szempontjából. A kormány álláspontja egyértelmű: elutasítja az Európai Unió vezetésének törekvéseit arra, hogy hazánk érdekeivel ellentétes intézkedéseket kényszerítsen ránk.
Nézzük részletesen, hogy szól pontosan a tizenegy kérdés:
A kérdőívek visszaküldése ingyenes. Szentkirályi Alexandra korábban azt is elmondta, hogy a későbbiekben internetes kitöltésre is lesz lehetőség. – Mindenkit arra biztatunk, hogy mondja el a véleményét. álljunk ki közösen Magyarország szuverenitása védelmében – zárta videóüzenetét a kormányszóvivő.
2005-ben indították útjára az első nemzeti konzultációt, a 2010-es kormányváltás után pedig immáron 13. alkalommal él ezzel a kapcsolatteremtési eszközzel a kormány. Ennek köszöngetően jött létre az önálló magyar modell, a konzultációk sorában ugyanis a választóknak egyebek mellett olyan sorskérdésekben volt döntési lehetőségük, mint például a szuverén gazdaságpolitika alapjainak a megteremtése, a családtámogatási rendszer bővítése vagy az illegális migráció elleni magyar küzdelem.
Jól példázza azt, hogy a nemzeti konzultációnak érdemi ráhatása van a kormány döntéshozatalára, hogy a 2011 tavaszán kiküldött nemzeti konzultációkban a gyerek után járó plusz szavazati jogról is kérdezték a kitöltőket, de közel 74 százalékuk elutasította azt.
A szintén 2011-es szociális konzultáció keretében a véleményt nyilvánító polgárok 86 százaléka kérte azt, hogy az állam szorítsa korlátok közé a közműszolgáltatók magánérdekeit, ami a rezsicsökkentés előfutára volt. Ugyanezen konzultáció keretében a véleményüket elküldők több mint kétharmada (67 százalék) tette le a voksot amellett, hogy a devizahiteleseknek állami segítséget kell nyújtani. A kormány ezt követően számos intézkedést hozott a devizahitelesek megsegítésére.
A gazdasági konzultáció keretében 86 százalék nyilatkozott arról, hogy adókedvezményt kellene kapniuk azoknak a cégeknek, amelyek új munkahelyeket hoznak létre. Ezt követően indult el a munkahelyvédelmi akció, amelynek keretében célzott járulékkedvezményt kaptak a vállalkozások. A munkahelyvédelmi akció 900 ezer munkavállalót érintett.
Íme videónk a nemzeti konzultáció kapcsán: