kulcsár edina
Szentkirályi Alexandra szerint nem kell félnünk, nem fogunk fázni. Ráadásul idén télen is rezsivédett áron kaphatják a gázt a magyar háztartások.
Az időjárás-előrejelzés szerint a következő hetekben folyamatosan csökkenni fog a hőmérséklet, ami azt jelenti, hogy egyre több háztartásban kell beindítani a radiátorokat. Az orosz-ukrán háború fényében sokan kérdezhetik, hogy vajon idén télen is lesz-e elegendő földgáz a tározókban.
Szentkirályi Alexandra egy Facebook bejegyzésben megnyugtató válasszal szolgált:
Nem kell félni, nem fogunk fázni...
A kormányszóvivő úgy folytatta:
A múlt hónapban a nyárias időjárás miatt is 43,4 százalékkal maradt el a lakossági gázfogyasztás a tavaly szeptemberitől. A 2022 első kilenc hónapjában országosan felhasznált közel 6,9 milliárd köbméterrel szemben idén szeptember végéig kevesebb mint 5,8 milliárd köbméter gáz fogyott el.
A Központi Statisztikai Hivatalnak az MVM Csoport adatszolgáltatásán alapuló összesítése szerint a 2023 vizsgált időszakában felhasznált árammennyiség 2264,4 gigawattórával volt alacsonyabb a 2022-es azonos időszakénál. Így összességében és a negyedévek átlagában is hozzávetőleg 7 százalékos a megtakarítás.
A kormány úgy döntött, hogy az augusztustól kezdődő rezsiévben is marad a rezsicsökkentett gáz- és áramár a magyar családok számára – jelentette be korábban a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos. Németh Szilárd közlése szerint az ehhez szükséges összeg 2024-ben is rendelkezésre áll a költségvetés rezsivédelmi alapjában. A fideszes politikus emlékeztetett arra:
egy évvel ezelőtt döntött arról a magyar kormány, hogy mindenféleképpen fenntartja a rezsicsökkentést az átlagfogyasztás mértékéig.
Ez a gáz esetében 1729 köbméter/év, az áram esetében pedig 2523 kilowattóra/év. Az áram esetében a háztartások 78 százaléka, a gáz esetében pedig a háztartások 85 százaléka esik ebbe a kategóriába – tette hozzá.
Amint azt a Ripost megírta, a rezsicsökkentésnek köszönhetően az átlagfogyasztás mértékéig minden magyar háztartás havonta 181 ezer forintot spórolt meg.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) adatai szerint a földgáz lakossági átlagára Stockholmban volt a legmagasabb, 28,31 eurócent kilowattóránként, míg Budapesten annak tizede sem - 2,69 eurócent, és ezzel nálunk a legolcsóbb a gáz egész Európában. A lakossági villamosenergia Dublinban a legdrágább, kilowattóránként 47,12 eurócentbe kerül. Budapesten annak az ötöde, 9,77 eurócent.