kulcsár edina
Kémcsőnyi vérből kimutatható a szív kilökődésének a veszélye, Magyarországon már elérhető az új eljárás.
Már nem kell mintát venni a beültetett új szívből ahhoz, hogy megállapítsák, fennáll-e a kilökődés veszélye: már egy vérmintából is megállapítható ez. Kelet-Közép Európában csak a Semmelweis Egyetemen érhető el az új eljárás.
A beültetett szívet az immunrendszer idegenként ismeri fel, ezért egy kilökődésnek nevezett gyulladás alakulhat ki. Ezt az immunrendszer védekezőképességét gyengítő gyógyszeres terápiával igyekeznek meggátolni.
„Mivel a kilökődés egy ponton túl visszafordíthatatlan károsodást okozhat, ezért nagyon fontos folyamatosan monitorozni a beteg állapotát A transzplantáción átesett betegeknek a műtétet követő első évben eddig havonta kellett átesniük az új szerv esetleges kilökődésének ellenőrzésén. Ez úgy történt, hogy a nyaki vénán keresztül a szívizomba vezetett biopsziás tűvel vettek mintát a szívizomból. Ezt vizsgálatnak vetették alá, és ebből tudtak következtetni a kilökődés folyamatára" – magyarázta dr. Szax Balázs, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika egyetemi adjunktusa, a szívátültetettek gondozását végző kardiológus csapat vezetője.
A klinikai gyakorlatba is bevezetett új molekuláris laborvizsgálattal az eddigi eljárás helyett a szívizomsejt károsodására utaló jeleket mindössze egy kémcső vérből mutatják ki. Az egyetem Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetében végzett laborvizsgálattal az elmúlt időszakban eddig százötven szívizombiopsziát váltottak ki.
„Kelet-Közép-Európában csak a Semmelweis Egyetemen érhető el az új eljárás, melynek során a beültetett donorszervből származó DNS mennyiségét vizsgáljuk a beteg vérében. Ha ugyanis az új szerv jól működik és nem indult el a kilökődési folyamat, akkor a vérben keringő, donorszerv eredetű DNS molekulák mennyisége elenyészően alacsony. Mindezt egy újgenerációs, nagy érzékenységű teszttel tudjuk meghatározni" – mondta dr. Bödör Csaba.
A Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet egyetemi tanára kiemelte: korábban ezeket a vérmintákat amerikai vagy nyugat-európai laboratóriumokba lehetett volna csak elküldeni elemzésre nagy költséggel és hosszú átfutási idővel. A Semmelweis Egyetem laboratóriumába a GeneTiCA Kft. támogatásával telepített műszerrel azonban helyben, 3-4 nap alatt el tudják végezni a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán levett vérminták elemzését. Jelenleg tehát már csak akkor végeznek szívizombiopsziát a transzplantált betegeknél, ha a vérmintában emelkedett a donor eredetű DNS-molekulák mennyisége.