kulcsár edina
Egy nő a testvérének adta a méhét, hogy megtapasztalhassa az anyaságot.
Megtörtént Nagy-Britannia első méhátültetése: egy nő a testvérének adományozta a szervet, hogy ő is megtapasztalhassa az anyaságot. A hírek szerint a testvérek a felhők felett lebegnek a boldogságtól a beavatkozás után. A 34 éves megadományozott nő abban reménykedik, hogy nem is egy, hanem két gyermeke lehet. Az orvosok egyelőre bizakodóak, a műtét jól sikerült, a szerv egyelőre működik. Olyannyira, hogy a 34 éves nő az év utolsó hónapjaiban már áteshet az első mesterséges megtermékenyítésen.
A második méhátültetést idén ősszel tervezik, és a remények szerint végül évente akár 30-at is végrehajtanak élő és elhalt donorok felhasználásával. Kate Brintworth, Anglia fő szülésznője elmondta: „Ez hihetetlen teljesítmény az orvosi csapattól, akik 18 órán keresztül fáradhatatlanul dolgoztak, felbecsülhetetlen esélyt adva a páciensnek a baba kihordására.”
Világszerte körülbelül 50 baba született méhátültetés után. A 34 éves nőnek öt embriója van lefagyasztva, és remélhetőleg még ebben az évben elkezdi a beültetéshez a kezelést. Az oxfordi Churchill Kórházban 30 orvos vett részt a londoni Imperial College-ból és az Oxfordi Transzplantációs Központból a műtét elvégzésében.
A 40 éves donornak két gyermeke van, húga pedig – aki nem kívánja magát megnevezni, de házas és Angliában él – I. típusú Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser kórral született. A betegség, ami a világon minden 5000. nőt érint, a női szaporítószerveket károsítja: a szindrómában szenvedő nőknél a méh ürege hiányzik és az esetek nagy részében a hüvely felső kétharmada sem fejlődik ki teljesen.
Összesen 15 000 fogamzóképes korú nő született az Egyesült Királyságban működő méh nélkül, vagy rákos megbetegedés miatt el kellett távolítani. Eddig egyetlen esélyük volt arra, hogy genetikailag rokon gyermeket szüljenek: béranya révén. Richard Smith professzor, az Imperial nőgyógyász szaktanácsadója, aki az eljárást vezette, azt mondta: „Azoknak a nőknek, akik méh nélkül vagy rendellenességgel születtek, eddig nem volt más megoldás, mint az örökbefogadás vagy a béranyaság. Ez most nem így van. Ez igazán izgalmas.”
A British Journal of Obstetrics and Gynaecology című szaklapban részletezett beavatkozás során az orvosok 8 óra 12 percet töltöttek a donor méhének, méhnyakának és petevezetékének eltávolításával, majd 9 óra 20 percen keresztül megműtötték a húgát. 10 nap elteltével a páciens elég jól volt ahhoz, hogy elhagyja a kórházat - írta a Mirror.