tóth gabi
A szeptember a korai szőlőfajták szüretének időszaka, aminek megvan a maga kockázata. Többek között mustgáz-mérgezésre figyelmeztetnek ebben az időszakban a szakemberek.
Elsősorban a szőlőkben dolgozóknak érdemes figyelniük, de aki vendégségbe megy egy kisebb vagy nagyobb szőlészetbe, borászatba, szintén érdemes résen lennie ebben az időszakban. A mustgáz ugyanis halálos veszélyt jelent.
A szőlőtermelők augusztus 20-a környékére időzítették az első, korai fajták szedését. Békéscsabán viszont már augusztus 11-én megkezdték a szüretet a Csabagyöngye szőlő betakarításával. Augusztus végén pedig megkezdődött a szüret a Szekszárdi és- a Tolnai borvidéken is az Irsai Olivér és a Csabagyöngye szüretelésével. Ebben az időszakban számolni kell a mezőgazdasági munkák egyik jellegzetes veszélyforrásával, a must erjedésével, ezért a Gazdaságfejlesztési Minisztérium Munkavédelmi Irányítási Főosztálya felhívja valamennyi borkészítéssel foglalkozó munkáltató figyelmét a mustgáz veszélyeire és a munkavállalók egészségének, biztonságának védelme érdekében szükséges megelőző intézkedések megtételére.
A mustgáz nem más, mint szén-dioxid, ami egy színtelen, szagtalan, a levegőnél körülbelül másfélszer nehezebb gáz. Cukortartalmú növények, gyümölcsök erjedése során keletkezik, amikor a cukor elbomlik. Mivel nehezebb a levegőnél, így alulról fölfelé, a padlószintről indulva tölti ki a teret, a borospincét és a járatokat, kiszorítva onnan az oxigént. A mustgáz a szüret időszakában a gondatlanság és figyelmetlenség miatt minden évben több, halállal végződő baleset, illetve mérgezés előidézője, pedig a tragédiák megfelelő elővigyázatossággal megelőzhetők lennének!
A mustgáz kis koncentrációban a légzőközpontot irritálja, nagyobb koncentrációban az oxigénhiány miatt fulladást okoz. Hat a központi idegrendszerre is, ennek jelei a szédülés, hányinger, illetve mentális zavar. Utóbbi azért jelent külön veszélyt, mert még ha fizikailag képes is lenne a mustgázt belélegzett ember kimenekülni például egy borospincéből, a szellemi funkciók zavara miatt képtelen erre.
Egy liter erjedő must csaknem 42 liter szén-dioxidot termel, ezért fontos szellőztetni a pincéket és a mustgáz elvezetéséről is gondoskodni kell. Célszerű úgy dolgozni a pincében, hogy valaki a pincén kívül figyeli a bent tartózkodót. Tartós bent tartózkodás esetén védelmet nyújthat a személyi gázkoncentrációmérő készülék, ami jelzi a lecsökkent oxigénszintet. Ebből a célból használtak régen gyertyát, de ez önmagában nem megbízható megelőzési módszer. A gázérzékelő riasztók felszerelésén túl a tragédiák megelőzésére a mesterséges szellőzőrendszer használata ad megfelelő megoldást.
Gyakori probléma, hogy sokan megfelelő védelem nélkül próbálnak egy összeesett, ájult ember segítségére sietni, és segítségnyújtás közben maguk is belélegzik a veszélyes mustgázt, így a segítők is könnyen bajba kerülhetnek, ezért senki ne próbáljon meggondolatlanul egy ájult ember segítségére sietni! Ilyen esetben azonnal hívni kell a 112-es központi segélyhívót.
Mivel a szeptember az iskolakezdés és a korai szőlőfajták szüretének időszaka, nem véletlen, hogy a második katasztrófavédelmi tesztben a mustgázról, a szüreti időszak veszélyeiről, illetve a kollégiumokról és azok tűzvédelméről állítottak össze egy kérdéssort. A teszt a katasztrófavédelem honlapján a „Lakosság” menüpontjában, a „Katasztrófavédelmi tesztek” almenüben található.