tóth gabi
Kiderült, hogy akár 12 féle vegyszer is lehet egy-egy friss vagy feldolgozott termékben. Mennyire szennyezettek az európai, illetve a magyar zöldségek, gyümölcsök? Most kiderül!
A hormon- és az idegrendszer károsító anyagok a mai napig nincsenek kitiltva az EU területéről, pedig ilyen hatású szereknek semmi keresnivalója nem lenne az élelmiszereinkben - állítja egy környezetkémikus. A legfrissebb elemzés szerint az európai piacokról vett minták negyedében találtak többféle vegyszermaradékot, ezek együttes hatását pedig sohasem vizsgálta ki senki. Mennyire szennyezettek az hazai zöldségek, gyümölcsök?
Összességében 87.863 élelmiszermintát elemeztek az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (European Food Security Agency, EFSA) legújabb, 2023-ban megjelent elemzésében az uniós országok plusz Izland és Norvégia területén. Ezen minták 58,1 százaléka nem tartalmazott határérték feletti vegyszermaradékot, viszont a minták 39,8 százaléka (5507db) tartalmazott kimutatható mennyiségben növényvédő szert, és 295 mintában volt vegyszermaradék a határérték (MRL) felett. A vizsgálatokból az is kiderült, hogy
A hormonkárosító anyagok továbbra is jelen vannak a földeken majd az ételünkben azt ezt tiltó szabályozás ellenére. A jogszabály lassú végrehajtása miatt sok-sok évvel el van maradva az EU ezen anyagok kivonásával, csak idén, 2023-ban kezdődtek meg az első hormonkárosító anyag kivonások.
A leggyakrabban szennyezett, feldolgozott termék pedig a bor szőlő, a mazsola, a szárított zellerlevél, majoránna és az egyéb fűszerek.
A jelenlegi szabályok szerint bármennyi vegyszer lehet egy termékben, a határérték 99,9 százalékáig. Azaz ha például egy szőlőben van 12-féle vegyszer, mind a határérték közelében, akkor az teljesen szabályosnak számít az EU-ban annak ellenére, hogy az nyilvánvalóan sokkal jelentősebb kockázatot jelent, mintha csak egy vegyszer lenne benne-értelmezte az eredményeket Simon Gergely környezetkémikus a tudatosvasarlo.hu-n. A gond az, hogy a jelenlegi szabályozás és az egészségügyi vizsgálatok egyáltalán nem veszik figyelembe a vegyszerek összeadódó vagy sokszor egymás erősítő hatását. Magyar kutatók is igazolták, hogy rendszeresen használt vegyszerek együttes hatása például sokkal nagyobb kockázatot jelent a környezetre, mint azok hatása külön-külön. Különösen aggasztó, hogy a gyerekek körében népszerű gyümölcsök, mint az eper, szőlő, bogyós gyümölcsök esetén a többféle vegyszert tartalmazó termékek aránya kiemelten jelentős.
Az EFSA jelentés kitér a magyar eredményekre is. A nálunk vett zöldség-gyümölcs minták 56,1 százaléka volt hazai termesztésű, 27,2 százaléka EU-s és 16,7 százaléka EU-n kívüli eredetű. A magyar zöldség-gyümölcsök 61,9 százalékából (1582 minta) nem volt a kimutathatósági határ felett vegyszermaradék, 36,8 százalékában a határérték alatti szennyezettséget mértek és a minták 1,3 százalékában volt a megengedett határérték feletti vegyszermaradvány. A legtöbb vegyszert, 18 szermaradékot egy török, 16-féle peszticid maradékot pedig egy magyar mazsola mintában találtak.