kulcsár edina
Fontos bejelentéseket tett a kormányfő.
Orbán Viktor a beszélgetést azzal nyitotta, hogy ő is dühös az infláció miatt. Az inflációt nem a végzet, hanem az európai politika és a háború hozta össze - tette hozzá. Ha azonnal véget érne a háború, akkor jelentősen javulna a gazdasági helyzet. A háborús spekulánsok nyernek, míg az emberek veszítenek a háborún. A szankciók súlyosbították a gazdaság helyzetét.
Háborúpártiak vannak az unióban, és nem békepárti, hanem a háború oldalán áll
- jelentette ki a miniszterelnök, aki hozzátette, hogy Magyarország a kezdetektől fogva ellenezte a háborút és a szankciót, és egy lokális konfliktusnak tekintette azt. Nem tudjuk kivonni a hatásai alól magunkat annak ellenére, hogy elleneztük a háborút.
„A mostani amerikai elnöknek, ha szándéka lenne, akkor meg tudná állítani a háborút” - hangsúlyozta a kormányfő.
A miniszterelnök felhívta a figyelmet arra, hogy az inflációban komoly szerepe van a nagykereskedelmi láncoknak, mert többet emeltek, mint amennyi indokolt lett volna. A kormányfő szólt arról is, hogy más országokban a benzinnél és más cikkeknél visszajött az ársapkák intézménye.
Bízik benne, hogy az év végére egy számjegyű lesz az infláció.
Orbán Viktor beszélt arról is, hogy erőseket gondol akkor, amikor azt látja, hogy az ukránok megemelték a tranzitdíjat.
„Az ukránok egyik napról a másikra 3,5 szeresére emelték a tranzitdíjat, és ez 48 milliárd forintba kerül. A magángazdaság szereplői ezt pedig azonnal beépítik a benzin árába” - magyarázta a kormányfő.
Orbán Viktor kifejtette, hogy a béketábor növekedése attól várható, ha az adott országokban az emberek kikényszerítik a békét.
Minél több gazdasági bajt okoz a háború, annál hangosabban teszik majd fel a kérdést, hogy miért csináljuk ezt?
- vetette fel a kormányfő, aki arról is szólt, hogy a rezsicsökkentés fenntartása a mostani helyzetben nagyon sokba kerül, annak ellenér is, hogy idén csökkentek az árak. A gazdasági helyzet romlása vezethet majd el a háború végéhez.
„Ukrajna nem tudná vívni a háborút, ha nem adnának ehhez pénzt és fegyvereket” - mondta a miniszterelnök, aki hozzátette, hogy nagyjából 180 milliárd eurót kapott Ukrajna, és nem kerültünk közelebb a háború végéhez.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy mi úgy gondolkodunk, hogy a most született gyerekek 2103-ban is élni fognak, és ez meghatározza a döntésünket.
Nem vagyunk sokan Európában, akik így gondolkodnak
- tette hozzá.
„Akiknek nincsenek gyerekei, azokat ez nem érdekli, és gyakran ők vannak többen. Éppen ezért nincsen demográfiai kérdés Európában a politika színterén” - mondta a miniszterelnök.
A kormányfő az interjújában beszélt arról is, hogy mitől állhat be családbarát fordulat.
Másrészt egyesek szerint az egyén a legfontosabb a világban
- mondta a miniszterelnök, aki hozzátette, hogyha magamat teszem az első helyre, abból nem lesz család.
Orbán Viktor szerint akkor lesz változás, ha a világban azok lesznek többen, akik szerint nem az egyén áll a középpontban.
„A pénzügyi támogatások mellett a közgondolkodásnak is nagy szerepe van” - emelte ki a kormányfő, aki hozzátette, a kormány célja az, hogy aki gyereket vállaljon, az anyagilag jobban éljen, mint akik nem.
Orbán Viktor szólt arról is, hogy 160 ezerrel több gyerek született a családpolitikai lépések miatt, de most már mindenkit az érdekel, hogyan lehetne még tovább jutni.
Nem szívesen beszélek a sikerekről, hanem a jövőbeli lépésekről
- hangsúlyozta a kormányfő, aki megjegyezte, hogy nem szabad elfelejteni, hogy az olasz kormányfő is ott volt a demográfiai csúcson, és az ottani kabinet programja nagyban hasonlít a magyaréra.
„Komoly esélyünk van arra, hogy Brüsszelben el tudunk érni egy családpolitikai fordulatot” - jelentette ki Orbán Viktor.
A kormányfő szerint egy családbarát koalíció építése zajlik jelenleg Európában. Ez lesz a magyar EU-elnökség egyik legfőbb feladata is.
Fordulat kell Brüsszelben, békét kell elérni, és nem olyan Európa kell, amely elzárkózik, hanem nyitott, feladja a genderpropagandát, és a magyarok és lengyelek elleni kettős mércét is feladja
Orbán Viktor szerint egyre több ország és párt kritizálja a brüsszeli bürokráciát, mert nem áll ki az európai érdekek mellett.
Az ukrán gabonahelyzetről azt mondta a kormányfő, hogy korábban jól átvertek minket, mert nem jutott el az ukrán gabona Afrikába, hanem itt maradt. Kiharcoltuk Brüsszelben, hogy az ukrán gabona nem maradhat itt, és ennek a tilalomnak a határideje ma jár le. Nemzeti hatáskörben mi meg fogjuk hosszabbítani ezt a behozatali tilalmat.
Brüsszel egész egyszerűen nem hajlandó az európai emberek oldalára állni, ebben az ügyben is amerikai érdekeket képvisel.