tóth gabi
A módosítás a turisztikában, mezőgazdaságban, filmiparban dolgozókat érinti leginkább. Így változtak meg augusztus elsején az egyszerűsített foglalkoztatás és az alkalmi munka szabályai.
Sok diákot és alkalmi munkavállalót alkalmaznak egyszerűsített foglalkoztatás keretein belül, mivel anyagilag sokkal jobban megéri és egyszerűbb az ezzel járó adminisztráció is. A nemrég módosult szabályoknak köszönhetően mindkét előny megmaradt, sőt, csökkentek az ehhez a foglalkoztatási formához kapcsolódó közterhek.
Gyakran előfordul, hogy egy munka csak rövid időt igényel vagy néhány napra van csak szükség egy munkavállalókra. Ilyen estben ugyanúgy lehet határozott idejű munkaszerződést kötni, de az egyszerűsített foglalkoztatás több szempontból is jobb megoldás: csökkenti a munkaadók adminisztrációs terheit és anyagilag is előnyösebb - írja az ado.hu. A törvény szerint ilyen foglalkoztatási formában mezőgazdasági, turisztikai idénymunkára, alkalmi munkára, illetve filmipari statiszta munkára lehet embereket alkalmazni. Lássuk az ehhez kapcsolódó szabályokat!
Mezőgazdasági és turisztikai idénymunkát egy éven belül 120 napig lehet így végezni. Alkalmi munkát pedig maximum 90 napig. Alkalmi munkának az számít, ha a munkaviszony legfeljebb öt egymást követő naptári napig, illetve egy hónapon belül legfeljebb tizenöt napig tart. Az munkáltatóknak pedig az is meg van szabva, hány embert jelenthetnek be így a NAV-hoz (elektronikusan vagy telefonon is lehet!): például húsznál több munkavállaló foglalkoztatása esetén naponta legfeljebb a létszám húsz százaléka lehet egyszerűsített munkavállaló.
Egyszerűsített foglalkoztatás esetén legalább a minimálbér 85%-a, szakképzettséget igénylő munkakörnél legalább a garantált bérminimum 87%-a fizetendő alapbérként, illetve teljesítménybérként. Ez az összeg 2023-ban órabéres foglalkoztatásnál minimálbér esetén 1.134 forint/óra, garantált bérminimum esetén 1.483 forint/óra.
A közterheket a minimálbérhez kötötten kell fizetni. Ez az összeg alkalmi munka esetén a hónap első napján érvényes minimálbér 1%-a, azaz 2.300 forint/fő/nap, mezőgazdasági és turisztikai idénymunkánál munkavállalónként 0,5%-a, azaz 1.200 forint/fő/nap. A pénzt a tárgyhót követő 12-éig kell kifizetni a NAV-nak. Ez a befizetés minden munkáltatói közteher teljesítéssel kapcsolatos feladatot kivált!
A munkavállaló az egyszerűsített foglalkoztatás keretében kapott munkabére után nem fizet társadalombiztosítási járulékot és meghatározott összeg alatt személyi jövedelem adót sem. Ez az összeghatár, az úgynevezett mentesített keretösszeg. 2023-ban a mentesített keretösszeg napi összege a napi minimálbér, illetve a napi garantált bérminimum 130%-a, azaz 13.871 forint, illetve 17.719 forint.
Az egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazott munkavállaló ez alapján a foglalkoztatása alapján nem minősül biztosítottnak, és csak nyugellátásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra (üzemi baleset esetén), és álláskeresési ellátásra jogosult. A társadalombiztosítás többi ellátására, így például táppénzre, betegszabadságra, fizetés nélküli szabadságra nem.
A filmipari statiszta alkalmi munkából származó napi nettó jövedelme nem haladhatja meg a tárgyhónap első napján érvényes minimálbér 12 százalékát, ami jelenleg 27.600 Ft. A munkáltatónak pedig minden így alkalmazott dolgozó után a minimálbér 3%-át kell az államkasszába befizetni, naponta. Ez 6900 Ft jelenleg. A munkavállalóknak viszont jó hír, hogy az így szerzett bevételéből nem kell jövedelem bevallást benyújtani.