kulcsár edina
A családok védelme és a gazdaság helyreállítása érdekében döntött így a kormány.
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium bejelentése értelmében a nagyobb üzletláncok számára bevezetett kötelező akciózást meghosszabbítják az év végéig, vagyis december 31-ig.
A Kormány célja, hogy a szankciók sújtotta gazdasági helyzetben is megvédje a családokat, a nyugdíjasokat, a munkahelyeket, a teljes foglalkoztatást, továbbá kivédje a recessziót és év végére egyszámjegyűre csökkentse az inflációt. A Kormány ennek érdekében döntött úgy, hogy júniustól bevezetik a kötelező akciózást.
A kötelező akciózás legfontosabb tudnivalói:
Az intézkedés hozzájárul, hogy a szankciós élelmiszer-infláció, melyet a célzott intézkedések már eddig is a felére csökkentettek, még tovább csökkenjen, ezzel is elősegítve, hogy az infláció év végére egyszámjegyűre mérséklődjön.
Emellett arról is döntöttek, hogy a kormány 2023. december 31-ig továbbra is megtiltja a jegybanki diszkontkötvények korlátozás nélküli átruházását, így a meghatározott pénzügyi szervezetek, valamint 20 millió forint összeget meghaladóan természetes személyek továbbra sem vásárolhatnak az Európai Unió tagállamának jegybankja által kibocsátott, forint devizanemben denominált, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírt.
Sokan tartottak attól, hogy az élelmiszer-árstop augusztus 1-i kivezetése után drasztikus drágulás következik, de ennek az ellenkezője történt. Az árfigyelő rendszer bevezetése és a kereskedelmi láncokat érintő kötelező akciózás mértékének 10-ről 15 százalékra emelése érezhetően mérsékli az élelmiszer-inflációt. Ennek már júliusban voltak jelei, ugyanis a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) közleménye szerint 2023. július 1. és 26. között az árfigyelő rendszer 62 termékkategóriájából 53-ban csökkentek az átlagárak, összességében 7,4 százalékkal, amelynek csaknem 0,7 százalékpontos inflációcsökkentő, illetve 2 százalékpont körüli élelmiszer-inflációt csökkentő hatása lehetett.
Orbán Viktor korábban arról beszélt, hogy a kormány egyik legfontosabb feladata az infláció letörése. A miniszterelnök az év elején azt ígérte, hogy olyan intézkedéseket fognak hozni, amelyeknek a segítségével az év végére 10 százalék alá szorítják a drágulás mértékét.
A KSH által ma közölt adatok pedig azt mutatják, hogy jó eséllyel már a tervezettnél korábban, akár októberben is egyszámjegyű lehet az inflációs adat.
Nézd meg, hogyan működik az online árfigyelő: