tóth gabi
Akinek kertje vagy gyümölcsöse van, annak egész évben megkeseríthetik az életét, a háztartások nagy része azonban csak a hűvösebb idő eljöttével találkozik tömegesen ezzel a rovarral. Íme néhány poloska csapda, ami jól jöhet ilyenkor.
Hamarosan tömegével fognak menedéket keresni a poloskák a lakásokban, hogy átvészelhessék a telet, amit ha hagyunk nekik, jövőre még többen lesznek. A porszívón és a seprűn kívül mivel lehet felvenni a harcot ellenük? És mit tehet az, akinek a kertjét lepik el a rovarok? Íme néhány hasznos tipp és poloska csapda a közelgő invázióhoz.
Invazív faj, vagyis úgy hurcolta be valaki az országba. Először 2002-ben észlelték őket Magyarországon, mára pedig az Antarktisz kivételével minden kontinensen jelen vannak. Nincs természetes ellenségük, vegyszerekkel pedig maximum gyéríteni lehet őket. Az etióp eredetű vándorpoloska, és az Ázsiából behurcolt márványpoloska az emberre nézve nem jelent közvetlen veszélyt. Nem harapnak, nem csípnek, csak idegesítők, sokan vannak, és kellemetlen a szaguk. Az enyhe telek miatt pedig minden évben egyre több van belőlük. Ahogy beköszönt a hűvösebb idő, a poloskák elkezdik keresni az áttelelésükhöz alkalmas helyet. Fészerekben, farakásokban bújnak el és tucatjával próbálnak bejutni a házakba, lakásokba is. Ősszel jelennek meg tömegével de akinek kertje van, annak nyáron sincs nyugta tőlük.
Tönkreteszik a mezőgazdasági területeket, kiskerteket és az erkélyen lévő növényeket. Főleg érésben lévő vagy érett terméseket részesítik előnyben. Előszeretettel szívják ki a nedvességet a félérett paradicsomokból, de a paprikát, málnát, borsót, babot és a káposztaféléket sem vetik meg, sőt, a dísznövényeket sem kímélik.
Mivel a vegyszerek csak megtizedelik őket -más állatokat viszont ez a módszer megöl-, a természetes illóolajok önmagukban hatástalanok ellenük, a kézzel való begyűjtésük pedig macerás, marad a szúnyogháló és a csapdázás. A legegyszerűbb csapdához nincs szükség másra, csak egy vizes törölközőre. Tegyük ki az erkélyre, tornácra, teraszra éjszakára, majd reggel merítsük szappanos vízbe, hogy a rátelepedett poloskák elpusztuljanak. A legjobb, ha a törülköző függőlegesen lóg, arra szívesebben másznak. Ha nincs kisállat vagy kisgyermek, aki beleihatna, akkor mosogatószeres vizet is kitehetünk az erkélyre vagy az udvarra, amit ha megvilágítunk, még hatékonyabban fog működni a poloska csapda.
Egy másik, olcsón kivitelezhető csapdához egy üres műanyagpalack, némi szigetelőszalag, és egy elemes lámpa kell. Az üveget vágjuk ketté a kétharmadánál, a palack alját tekerjük be fekete szigetelőszalaggal, dobjunk bele egy kis méretű elemes lámpát, a palack tetejét helyezzük vissza fejjel lefelé, rögzítsük ragasztószalaggal, majd éjszakára kapcsoljuk be a lámpát a palack nyakán keresztül. Ezután már csak a összegyűjtött példányoktól kell megszabadulni.
A Dr. Kóbor Péter, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének tudományos munkatársa az agrarszektor.hu-nak úgy fogalmazott, legtöbbet itt is a megelőzés segíthet: