kulcsár edina
El kellett szakadnia egy édesapának a beteg kislányától, mert nem tud neki otthont biztosítani. Egy hónapja van arra, hogy megfelelő lakhatást találjon maguknak.
„Születése óta minden percet együtt töltöttünk!” - kezdte lapunknak Szőnyi István. A budapesti születésű férfi most a Riposton keresztül kér segítséget, ugyanis beteg lányát, a 15 éves Beát (a gyermek nevét a védelme érdekében megváltoztattuk) a gyámhatóság átmeneti gondozásba vette. Az édesapa állítja, hogy tisztességes munkája van, nem pénzre lenne szüksége, hanem lakhatásra, ahova be tud jelentkezni, ahol hosszabb távra kialakíthatja az otthonukat. Ha ez sikerül, újra ő nevelheti a lányát.
Átverte egy idegen nő
Édesapaként annál rosszabbat el se tudok képzelni , mint azt, hogy elveszik az egyetlen kislányát az embertől
- folytatta István. „Onnan kezdődik a kálváriánk, hogy megismertem egy nőt. Akkor még Miskolcon éltünk Beával albérletben és volt munkám is, autószerelőként dolgoztam. Ahogy elmélyült a kapcsolatunk ezzel a bizonyos hölggyel, úgy döntöttünk, hogy elmegyünk hozzá Győrbe, kiveszünk egy lakást és ott fogunk élni hárman. Hidegzuhanyként ért a felismerés, hogy becsapott minket...”
Az édesapa pénz utalt a hölgynek, majd munkáját és lakhatását maga mögött hagyva, kislányával elutazott Győrbe.
Az volt a megállapodás, hogy küldök neki pénzt, amiből ő intézi az albérletet, kifizeti a kauciót, megalapozza közös életünket
- folytatta a becsapott férfi. „Összesen másfél millió forintot utaltam át neki. Beával Győrbe utaztunk, ahol hívtam a hölgyet. Ő azt mondta, hogy el kell még intéznie valamit, egyelőre vegyünk ki egy szobát a közeli panzióban. Így is tettünk. Közben én találtam munkát is magamnak, hiszen itteni életre rendezkedtem be...”
A nő azonban lelépett a pénzzel és magára hagyta Istvánt és a kis Beát.
Nagyon sokat vártunk, de hiába hívogattam a nőt
- meséli István. „Végül azt mondta, hogy hagyjuk őt békén, mert külföldre kellett mennie, leukémiás. Ekkor már biztosan tudtam, hogy átvert minket, lelépett a pénzemmel. Május 8-án feljelentést tettem, de a spórolt pénzemet aligha látom egyhamar viszont.”
Beáról tudni kell, hogy négy évvel ezelőtt az iskolában rosszul lett és kórházba került
- mondta István a lányáról. „Ekkor derült ki róla, hogy epilepsziás. Most, amikor vártunk a nőre, akkor is kapott egy ilyen rohamot...”
Beát beszállították a kórházba, ahol az orvos észrevette, hogy a gyermeknek nincs bejelentett lakcíme. A kislányt neurológus is megvizsgálta, végül a kórház értesítette a gyámhatóságot.
Riasztották a gyámhatóságot
Próbáltam elmagyarázni nekik a helyzetet és azt is bizonyítani, hogy munkát már találtam és keresem az albérletet, de ez nem volt elég...
- vélekedik az édesapa. „A lányomat közben kiengedték a kórházból, de néhány naponta a rohamok miatt vissza kellett mennünk. Az egyik alkalommal riasztották a gyámhatóságot azzal az indokkal, hogy engem nem lehet elérni, hogy a gyereknek nem vittem ruhát és még lakcímünk sincs. Hiába volt minden magyarázkodás. Rengetegen igazolták, hogy van állásom, hogy a panziót is késés nélkül fizetem... Elvitték tőlem a kislányomat” - sírta el magát a férfi.
Befogadó otthonba került, ahol hetente csak egyszer, egy órára láthatom
- panaszolta az apa. „Minden nap ott álldogálok az épület előtt, mert annyira hiányzik! Versenyt futunk az idővel, mert ha lesz végre egy lakás, ahova be tudunk jelentkezni, ahol otthont tudok neki biztosítani, akkor újra hazajöhet hozzám. Ellenkező esetben, azt hiszem, belehalok a fájdalomba...” - zárta.
Az édesapa eljuttatta hozzánk a gyámhivatal végzését, amiből kiderül, hogy Bea Miskolcon fejezte be az általános iskolát és ott vették fel középiskolába. Győrben a napjait édesapjával annak munkahelyén töltötte vagy egyedül a panzióban, ahol a tulajdonos és más lakók felügyeltek rá. A gyámhatóság azzal indokolta az ideiglenes nevelésbe vételt, hogy „ ...a gyermek egészségügyi problémája miatt kiemelten fontos lenne számára a megfelelő, nyugodt családi háttér biztosítása, a stabil lakhatás, a napközbeni pihenés lehetősége, a gondos gyógyszerelés és az egészségügyi ellátó rendszerrel történő gördülékeny együttműködés... A gyermek családba való visszakerülésének feltétele a rendszeres kapcsolattartás, az állandó munkahelyi viszony és a bejelentett, stabil lakhatás.” Ha ezt Istvánnak nem sikerül biztosítania, Beát állami gondoskodásba vehetik és nevelőotthonba vagy nevelőszülőkhöz kerül. Édesapja ezt semmiképp sem szeretné - és a kislány is ragaszkodik az apukájához.