kulcsár edina
A városrész megújítása 2019-ben indult a Nemzeti Hauszmann Program keretében.
A Budavári Palotanegyed századfordulós fényének visszaállítása részeként több épületet az eredeti terveknek megfelelően építettek újjá.
Az elmúlt négy évben a Lovarda eredeti formájában épült újjá és új funkciót kapott.
– mondta el a Ripostnak Sikota Krisztina, a Várkapitányság turisztikai, kulturális és kommunikációs vezérigazgató-helyettese.
„2021-ben újjáépült a Szent István-terem. A Csikós-udvar, ahol a Lovarda áll, a Török kert és a Karakas pasa tornyának átadásával teljesen újjászületett. Újjáépült a Hauszmann-féle rámpa, az Ybl-támfal, a Stöckl lépcső, mely összeköti a Csikós-udvart a Hunyadi-udvarral. A Tabán felé található rész így teljesen megújult és a Budavári Palota szintje immár akadálymentesen megközelíthető. Felújítottuk a Habsburg-kaput, a hozzá tartozó díszkerítéssel, lépcsővel és turulszoborral, valamint újra csobognak a Budavári Palotanegyed díszkútjai: a Halászó gyerekek kútja és a Mátyás kútja.”
Sikota Krisztina a Ripostnak elmondta, hogy új funkciókkal bővült a Főőrség épülete.
A turistáknak a budai Vár látványosságai mellett olyan helyre van szüksége, ahol feltöltődhetnek, megpihenhetnek. Erre szolgál az étterem, mely a Főőrség épületében található.
Jelenleg is zajlik a Budavári Palota megújítása, valamint három épület helyreállítása: A József főhercegi palota, az Vöröskereszt Egylet egykori székháza és a Honvéd Főparancsnokság épülete az elkövetkezendő években újjászületik.
A Budavári Palotanegyed közös örökségünk, ahol lépten-nyomon láthatjuk a magyar történelem lenyomatát. Ezért is fontos, hogy a Nemzeti Hauszmann Program keretében megújul a budai Vár több épülete.
– hangsúlyozta Sikota Krisztina.
A Ripost korábban beszámolt róla, hogy a második világháború során rengeteg épület megsérült, leégett, összedőlt. Ezt követően a kommunista ideológia szellemiségében a viszonylag jó állapotban megmaradt épületek nagy részét is teljesen elbontották vagy átépítették, ez történt a most újjászülető épületekkel is.
Az Orbán-kormány célul tűzte ki a magyar építészeti értékek megmentését, helyreállítását, ennek jegyében indította el a Nemzeti Hauszmann Programot, hogy visszaállítsa a Budavári Palotanegyed századfordulós szépségét. A szakemberek felkutatták az eredeti épületek terveit, feljegyzéseket és felvételeket, ezek alapján építik újjá a városrészt.
Július 6-án a Karakas pasa tornyának megnyitásával lezárult egy folyamat, amelynek eredményeként teljesen újjászületett a korábban méltatlanul elhanyagolt Csikós udvar és környezete.
Nézd meg, hogyan néz ki az újjászülető Budavári Palotanegyed!
Az itt látható galériában lapozni is tudsz!