kulcsár edina
A világ egyik legpusztítóbb fegyverével száll be az USA az orosz-ukrán háborúba. Több százezer kazettás bombát küld Ukrajnának, ami rosszabb még a taposóaknánál is. A több száz robbanótest közül nem mind robban fel és ami ott marad, évtizedekre veszélyezteti a lakosságot, a gyerekeket.
Már Ukrajnában vannak azok a kazettás bombák, amik új szintre emelik a szomszédunkban folyó konfliktust. Olekszandr Tarnavszkij, az ukrán hadsereg dandártábornoka a CNN-nek elmondta:
Most kaptuk meg ezeket a fegyvereket, de még nem használtuk őket, azonban radikálisan megváltoztathatják a háborús helyzetet.
A háború egyik legpusztítóbb eszközét már 123 ország betiltotta, mert a visszamaradó robbanófejek ártatlan emberekre, köztük gyermekekre jelentenek életveszélyt a háborút követő években, évtizedekben. Az USA most mégis ezerszámra szállítja az ukránoknak.
A kazettás bombák olyan halálos fegyverek, amelyek súlyos veszélyt jelentenek a civil lakosságra és főleg a kisgyerekekre. Ezek a bombák több száz kisebb robbanótestet tartalmaznak, amelyeket a levegőben terítenek szét, nagy területeken okozva pusztítást és halált.
Háborús körülmények között a széles területen történő pusztítás miatt rendkívül hatékony fegyvernek számítanak. Ugyanakkor a konfliktus után kezdődik az a gyilkos munka, ami miatt ezeket az eszközöket a nemzetközi közösség tiltólistára tette. Ezek a bombák akár évtizedekig veszélyeztetik a civilek, kisgyerekek életét, ugyanis a robbanótestek nem mind robbannak fel a talajra érkezésük során. Így a be nem robbant robbanótestek maradványai az érintett területen hosszú időn keresztül veszélyt jelentenek. A legfélelmetesebb pedig az, hogy nem lehet tudni, pontosan hol vannak. Míg egy aknamezőhöz készítenek telepítési térképet – hogy a konfliktus után mentesíthető legyen a terület -, a kazettás bomba esetében csak annyit lehet meghatározni, hogy mely terület lehet szennyezett.
A robbanófejeket a legtöbbször színesre festik, hogy könnyen észrevehetőek legyenek. Sok esetben viszont pont a feltűnő színe miatt a kíváncsi gyermekek játéknak hiszik, és ahogy hozzáérnek vagy felemelik, felrobban a szerkezet. A "szerencsésebbeket" csak csonkolja, de a sérültek nagy része belehal a vérveszteségbe. A szörnyű tapasztalatok miatt több ország, sőt maga az ENSZ is felszólalt a kazettás bombák felhasználása ellen.
A miniszterelnök a közmédiának adott pénteki interjújában elmondta:
"Aki fegyvert szállít, az benne van a háborúban. Ha meg aztán kazettás bombákat szállít, ami egyébként az egész nemzetközi közösségben korábban elutasított hadviselési mód vagy eszköz volt, ez egy teljesen új helyzet. Tehát miközben nem vettük fel az ukránokat a NATO-ba és ezzel a világháború közvetlen veszélyét elhárítottuk, aközben a békéhez egyetlen méterrel sem kerültünk közelebb. Sőt! Eszkaláció van."
A miniszterelnök még hozzátette, hogy a háborúban egyre újabb, nagyobb hatótávolságú és egyre pusztítóbb fegyverek jelennek meg, amit a nyugati államok – főként az Egyesült Államok – adnak az ukránoknak. Ez pedig nem a békét segíti elő.