kulcsár edina
Illegális és rendkívül veszélyes eszközöket húztak ki a tóból.
A magyar tengerben rengeteg olyan illegális horgászkaró van, ami nemcsak a fürdőzők életét veszélyezteti, de komoly károkat is tud okozni a hajókban. A hajózási szabályzatban törvény rendelkezik arról, hogy a horgászok tűzhetnek ugyan le karókat a vízbe, de a horgászat után ezeket kötelesek kivenni. Pecázás közben ehhez köthetik ki a csónakjukat, hogy ne sodorja el őket a szél, és ilyen karókkal szokták megjelölni a beetetési helyeiket is.
„Tavaly a keleti medencében történt egy súlyos baleset. Ugyanis amikor a fakarók elkorhadnak, a fémek korrodálódnak és eltörnek, ezek a csonkok nem látszanak ki a vízből. Akik ott vízibicikliről beugrálnak a vízbe, életveszélyben vannak. Két és fél éve egy német férfi hasfalába fúródott egy ilyen, de szerencsére életben maradt. Ezen kívül a bent maradt karók nem csak esztétikailag csúnyák, de például egy kis evezős hajó vagy egy ott közlekedő vitorlás, oldalát és alját is felsértheti, ami különösen éjszaka lehet veszélyes" – mesélte Kerekes Péter a Balatoni Vízi Polgárőr Egyesület elnöke.
Hiába a törvény, betartatni nagyon nehéz, mert büntetni, feljelenteni csak tettenérésnél lehet. A bírság ilyenkor 15 ezer forintnál kezdődik. Ehhez viszont a vízi rendőröknek vagy a halőröknek, akkor kell elkapni az illetőt, amikor látják, hogy távozik, de a karót ott hagyta. Sajnos utólag nem lehet kinyomozni, hogy ki volt a letűző.
„Karóerdők vannak a vízben. Tavaly a gyenesdiási és vonyarcvashegyi hat kilométeres szakaszon több, mint háromszázat, idén 154-et húztunk ki. A tavalyiból 50-60 visszakerült. De nem csak az emberekre és az eszközeikre jelentenek ezek veszélyt, hanem az ott költő vízi madarak, hattyúk, vadkacsák életét, és a halak szaporodási helyeit is megzavarják. Hiába, hogy a horgásztársadalom nagy többsége velünk van, a renitenseket valahogy kordában kéne tartani"– mondta Kerekes Péter.