tóth gabi
Az uniós pénzek visszatartásával zsarolja Brüsszel Magyarországot.
Brüsszel a napokban ismét megüzente: ha Magyarország nem változtat a háborúval, migrációval és gyermekvédelemmel kapcsolatos álláspontján, továbbra is visszatartja a magyaroknak járó uniós pénzeket. A jogállamisági követelmények megsértése miatt aggódó Európai Bizottság ugyanakkor nem lát semmi kivetnivalót abban, hogy Ukrajnának számolatlanul küldje az eurómilliárdokat. Ezzel szemben tízből nyolc magyar (77 százalék) ellenzi, hogy az uniós tagállamok többletbefizetéseiből további 50 milliárd euróval támogassák Ukrajnát. Közülük 64 százalék akkor is ellenzi az Európai Bizottság tervét, ha az nem a magyarországi EU forrásokból valósul meg - derült ki a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásából.
Teljesen nyilvánvaló, hogy Brüsszel az uniós pénzek visszatartásával próbálja zsarolni a magyar kormányt. Ha megnézzük a helyreállítási alap és a kohéziós alaphoz kapcsolódó uniós rendelkezéseket, kiderül, nem Magyarország, hanem Brüsszel sért uniós jogot.
A Covid-19 világjárvány okozta gazdasági, szociális problémák kezelésére az EU 750 milliárd euró hitelt vett fel a pénzpiacokon. Ebből a helyreállítási alapból különböző programokra kölcsönt és vissza nem térítendő támogatást nyújt elvileg mind a 27 tagállamnak, gyakorlatilag azonban a brüsszeli megítélés szerint renitens Magyarország és Lengyelország ebből a forrásból még semmit nem kapott.
A kohéziós alap pénzeivel hasonló a helyzet: Ebből azok az országok kapnak támogatást, amelyekben az 1 főre jutó GDP nem éri el az uniós átlag 90 százalékát. Itt a pénzek mintegy 50 százaléka van zárolva.
Időközben azonban a felvett hitelek kamattörlesztése, az Ukrajnának a háború óta nyújtott 70 milliárd eurós támogatás kiürítette az uniós kasszát. Erős tehát a gyanú, hogy Brüsszel a Magyarországnak járó források visszatartásával a magyar polgárok pénzét venné el, hogy csökkentse a maga okozta uniós költségvetési hiányt.
Ilyen előzmények után hozakodott elő az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen azzal a javaslattal, hogy módosítani kell az uniós költségvetést, további 98 milliárd eurós befizetést kér a tagállamoktól, amiből aztán Ukrajna az eddigi 70 milliárdon felül további 50 milliárd eurós támogatást kapna. És erre a javaslatra mond a magyarok döntő többsége nemet.
A legutóbbi uniós csúcson Orbán Viktor azt kérdezte: Még csak két év telt el az unió hétéves költségvetéséből, de „Brüsszel fogy ki a pénzből. A kormányfő feltette azt a kérdést is, hogy ez mégis hogyan fordulhatott elő. Mi történt a költségvetéssel, hol van a pénz?”
Hol van a magyaroknak járó pénz?A kohéziós és a helyreállítás alapban szereplő összeg a magyar embereknek jár, megdolgoztak érte, az nem adomány. Abból a pénzből erőteljesebben nőhetne a gazdaság, mindenki profitálna belőle. A kormány már korábban döntött arról, hogy kiírják a gazdaság újraindításáról szóló programokat, azokat a költségvetésből finanszírozzák addig is, amíg megérkezik majd a pénz az EU-tól.
A csata Brüsszellel folytatódik.
Íme videónk arról, mit gondolnak erről a magyarok: