tóth gabi
Közel tízezer diák vett részt tavaly a magyarországi Erasmus+ programokban, amikben a továbbiakban az Európai Bizottság döntése szerint nem vehetnek részt az alapítványi fenntartású egyetemek diákjai. Ez ellen tiltakoznak.
Petíciót indított a Nemzeti Ifjúsági Tanács - mint a magyar fiatalok és fiatalokkal foglalkozó civil szervezetek érdekképviseleti ernyőszervezete - azért, hogy a hazai modellváltó egyetemek hallgatói továbbra is részt vehessenek az Erasmus+ felsőoktatási mobilitási programjaiban. A petícióról kérdeztük Kovács Pétert, a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnökét és néhány diákot.
Először áprilisban indított kampányt önállóan a Nemzeti Ifjúsági Tanács. Az aláírásgyűjtésnek az volt a célja, hogy felhívjuk az uniós döntéshozók figyelmét arra, hogy ezzel a döntéssel 200 ezer fiatal, illetve fiatal oktató eshet el az európai tapasztalatszerzési, tanulási lehetőségektől
mondta lapunknak Kovács Péter.
„Amikor az első nagyobb kampányhullám lezajlott, utána szövetségbe hívtuk és együttműködést kezdtünk a tagszervezeteink közül a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával, a Doktoranduszok Szövetségével, illetve a Felsőoktatási Kollégiumok Országos Szövetségével. Arról beszélgettünk, hogyan és milyen módon tudnánk továbblépni és arra jutottunk, hogy hivatalos formában is eljuttatjuk az Európai Parlamenthez a magyar fiatalok hangját."
A Nemzeti Ifjúsági Tanács május 12-én megkereste a Petíciós Bizottságot.
Mi azt szeretnénk, hogyha a magyar fiatalok nem esnének egy politikai vita áldozatául
- tette hozzá a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnöke.
Balogh Zsófia, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem hallgatója az agráriumban szeretne majd elhelyezkedni.
Ahhoz, hogy hatékony legyek abban, amit csinálok, nagyon jó lenne, ha kijuthatnék az Erasmus-szal külföldre tanulni. Azt vettem észre, hogy elvesztettük a motivációnkat a diáktársaimmal; eddig megvolt ez a lehetőség és mindenkit ösztönzött, hogy lesz majd egy félév, amikor elmehetünk. Örülnék, ha végül sikerülne visszakapnunk ezt a lehetőséget
- fejtette ki véleményét.
Tavaly közel 10 ezer diák vett részt a magyarországi Erasmus+ programokban. A programok befagyasztása elsődlegesen azokat az intézményeket sújtja, amelyek az e programokban résztvevők 62%-át adnák, vagyis közel 182.000 hallgatót, köztük 30.000 külföldi hallgatót és 18.000 oktatót zárnak el a nemzetközi tapasztalatszerzés esélyétől. Az Erasmus+ felsőoktatási programjai a legnépszerűbb külföldi tapasztalatszerzési és tanulási lehetőségek közé tartoznak.
Június 7-én felszólalnak az Európai Parlamentben a magyar felsőoktatási intézmények rektorai, kutatói és hallgatói az Európai Bizottság azon intézkedésével szemben, amely kizárja az alapítványi fenntartású egyetemeket az EU által finanszírozott Erasmus és Horizont Európa programból.