tóth gabi
Levelet írtak Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a modellváltó egyetemek rektorai, köztük Prof. Dr. Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora is, azt kérve, hogy szüntessék meg a diszkriminatív hozzáállást a diákok ügyében.
Június 7-én felszólalnak az Európai Parlamentben a magyar felsőoktatási intézmények rektorai, kutatói és hallgatói az Európai Bizottság azon intézkedésével szemben, amely kizárja az alapítványi fenntartású egyetemeket az EU által finanszírozott Erasmus és Horizont Európa programból. A kizárás 180 ezer, az Erasmus ösztöndíjat igénybe vevő hallgatót, 300 ezer magyar és 42 ezer külföldi egyetemi hallgatót érint. Magyarország Kormánya is a hallgatók, oktatók és kutatók oldalán áll, nem engedi, hogy jogtalan sérelem érje őket. A modellváltó egyetemek rektorai Ursula von der Leyenhez fordultak levélben a diszkrimináció megszüntetése érdekében, de mindeddig nem kaptak választ. Június 7-én személyesen is kifejtik álláspontjukat az Európai Parlament ülésén.
Első körben azért írtunk levelet, mert az intézkedés teljes mértékben ellentmond az európai uniós alapértékeknek. Szembe megy az egyenlő bánásmód, a tudományos szabadság elvével, a diszkrimináció tilalmával, éppen azokkal az elvekkel, amelyek mellett az Európai Unió más esetekben mindig fontosnak tartja a kiállást
- indokolta a levél megszületését Prof. Dr. Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora.
„Ellentmond az ártatlanság vélelmének is, ugyanis egyetlenegy intézményben sem vizsgálta az egyetemi alapítványok működését. Az Óbudai Egyetem esetében például 2021. augusztus 1-je, tehát a modellváltás kezdete óta a szenátus 393 határozatot hozott. A fenntartó kuratórium egyetlenegy esetben sem emelt kifogást, de még aggályokat sem fogalmazott meg. Ursula von der Leyennek írt levelünkben ezeket a számokat nem említettük, arra viszont felhívtuk a figyelmet, hogy az Erasmus és a Horizont 2020-as pályázataival kapcsolatos aggályokat – amelyek szerint a kuratórium beleszól az elnyert összegek elosztásába – tételesen cáfoltuk. A pályázatoknak minden esetben meg kell felelniük az európai uniós kötelmeknek és kiírási feltételeknek. Ezt a feladatot mindig adott szakmai programcsomag alapján végzi el az adott kutató, kutatócsoport vagy kutatói konzorcium. Tehát már az első pillanatban ki van zárva bármilyen jellegű pénzügyi visszaélés lehetősége. Ursula von der Leyennek írt levelünkben megfogalmazott érveinkre és cáfolatainkra sajnálatos módon a mai napig nem érkezett válasz” – mondta a Ripostnak Prof. Dr. Kovács Levente. Június 7-én többek között ő is felszólal az üggyel kapcsolatban az Európai Parlamentben.