kulcsár edina
A honatyák az erdőterületeink fejlődéséért küzdenek.
Erdőgazdálkodás Magyarországon Múlt - Jelen - Jövő néven konferenciát tartottak Budapesten az erdészeti szakma- és az Agrárminisztérium képviselői. A különleges vitán érdekes adatok hangzottak el a magyar erdőterületek méretéről, felhasználásáról és gyarapításának lehetőségéről. A kezdeményezés céljaként az erdőkre, és az állami erdőgazdaságokra hívták fel a figyelmet a résztvevők, illetve arra, hogy feladatuk az, hogy a természetes ökoszisztéma szolgáltatásait közvetítsék a társadalom számára.
Magyarország területének 25.4 százalékát, vagyis az egynegyedét erdei fajokból álló vegetáció borítja, amiből több mint 2 millió hektárunk jogilag is erdő - idézte Zambó Pétert a Magyar Nemzet cikkében. Az Erdőkért és Földügyekért Felelős Államtitkár hozzátette:
Erre a természeti vagyonra bátran alapozhatunk.
Az Országos Erdőállomány Adattárában erdőként nyilvántartott területek 56 százaléka van állami kézben, ami európai szinten kimagasló arány. A fakészlet esetében több mint 225 millió köbméter élő faanyag található az állami erdőkben, amiből kicsit több mint négymillió köbmétert termelnek ki évente.
Az államtitkár előadásában hangsúlyozta, hogy miközben az állami erdőgazdaságok stratégiai szerepet töltenek be az ország faellátásában, az erdő sokkal több, mint faanyag:
klíma- és egészségvédelmi szerepe, rekreációs szolgáltatásai, a biodiverzitás védelme és gazdasági értéke együttesen teszi értékessé számunkra.
Nemzeti érdeknek nevezte, hogy a klímaváltozás időszakában megőrizzék a meglévő erdők minőségét, növeljék természetességüket, bővítsék a fával borított területeket. Tájékoztatott arról, hogy
az erdőgazdálkodás a KAP vidékfejlesztési pilléréből 11 százalékkal részesedik, ennek csaknem 80 százaléka közvetlenül zöldcélokra fordítandó.
Andréka Tamás, az Agrárminisztérium közigazgatási államtitkára előadásában a hosszú távon fenntartható állami erdőgazdálkodás intézményi feltételeinek biztosításáról, az állami tulajdonba álló erdők elsősorban közcélú hasznosításának elősegítéséről, az állami erdővagyon-kezelés szervezeti egységének megteremtéséről, valamint az állam tulajdonában álló erdőknek egységes erdőgazdálkodási körbe vonásának szükségességéről, illetve a szervezeti racionalizálásról és holdingba szervezésről beszélt.
A konferencia paneljeiben szó volt továbbá az erdőgazdálkodás történetéről és folytonosságairól Közép-Európában, az erdők társadalmi szerepéről, az erdőgazdálkodás jövőjéről, szabályozási és oktatási reformokról, valamint az erdőgazdálkodás nagy kérdéseiről.
A konferencia a PPKE Teremtésvédelmi Kutatóintézete, az NKE Eötvös József Kutatóközpontja együttműködésével, az Országos Erdészeti Egyesület támogatásával valósult meg.