kulcsár edina
Van egy iskola Debrecenben, amit imádnak a helyi gyerekek és ami nyárra se ürül ki.
Nem volt gond a héten induló nyári táborokba való jelentkezéssel a Debreceni Nemzetközi Iskolában (ISD): ez az a hely, ahová nyáron is szívesen járnak a diákok. Az órák a rendes tanév idején is csak kilenc órakor kezdődnek. A bejáratnál színes zászlók lengedeznek, rajtuk 19 – többek között spanyol, angol, koreai, kínai, orosz, ukrán, és persze magyar feliratú - nyelven köszöntik az érkezőket: minden diákot, tanárt a saját anyanyelvén. Az alsósok számára nincs házi feladat, óra alatt a földön ülve is lehet tanulni. Tankönyvek helyett iPadot használnak, de nem csak ettől igazán különleges az ISD, hanem attól is, hogy a tanárok Magyarországon elsőként az óvodától az érettségiig elkísérik a gyerekeket.
Ugyanis a Debreceni Nemzetközi Iskola (ISD) célja a nemzetközi érettségi, ami a legjobb egyetemekre kövezi ki az utat a diákok számára. Többen közülük a világhírű Yale egyetemre és a British Columbia Egyetemre felvételiznek majd.
Hároméves kortól angol nyelvű, egybefüggő képzést nyújtunk a gyerekeknek a nemzetközi érettségivel bezáróan. Ebben a rendszerben egymásra épülnek a programok. Ez emeli az iskola iránti bizalmat, a megbízhatóságunkat
– büszkélkedett Tom McLean, a Debreceni Nemzetközi Iskola igazgatója.
Az iskolát Debrecen építtette, miután neves, nagy külföldi és magyar cégek – többek között a BMW, a kínai akkumulátorgyár - költöznek sorra a város ipari parkjaiba. 2025-ig Debrecen önkormányzata működteti az iskolát, attól kezdve a tervek szerint már önfenntartó lesz. Tom McLean szerint Debrecen és vonzáskörzete magyarországi viszonylatban az egyik legdinamikusabban fejlődő országrész. Beiratkozni szinte egész évben lehet, a nyílt napokon bárki megismerkedhet az itt zajló oktatási munkával és közösségi élettel.
A főbb tantárgyakat tanító pedagógusok minden esetben nemzetközi tanárok. Tom McLean például tanított Gambiában, a Fülöp-szigeteken, illetve a Közel-Keleten. Magyar kollégája, Zajta Loránd történelemtanárként Dél-Amerikában, Kálmán Annamária pedig Kambodzsában és Hong Kongban tanított. Van gyakorlatuk abban, hogy a tananyag tálalásakor figyelembe vegyék, kik a diákjaik. A különböző témákat fogalmakra felfűzve adják át a diákoknak. Ezután meghatározó módon, különböző nézőpontokból és különböző esettanulmányokon keresztül megvizsgálják a témát.
Ha a jelenlévő diákok 90 százaléka magyar, és 10 százaléka külföldi, akkor bele tudom venni a beszélgetésbe az 1848-49-es forradalom és szabadságharcot. De ha a 10-ből 7 diák kínai vagy koreai, akkor inkább a távol-keleti történelem felől közelítek, és csak érdekességként említem meg a márciusi ifjakat és Petőfi Sándort
– magyarázta Zajta Loránd.
Még tanítási időben bekukucskáltunk az egyik nyolcszögletű tanterem ajtaján: az első osztályosok a babzsákokon és a földre helyezett párnákon csücsültek. Két tanár foglalkozott velük, az egyik angol, a másik magyar anyanyelvű.
Egy másik teremben a harmadik osztályos, csillogó szemű Olívia a figyelem középpontjában sütkérezve tartott előadást a telefonkészülékek történetéből. Naná, hogy angol nyelven! Laptoppal, a kivetítőn fotókkal mutatta be a kurblis, a tárcsás és a nyomógombos telefonok történetét, a társai pedig lenyűgözve figyelték. Ami nem csoda, hiszen ez az iskola kiemelt figyelmet fordít nemcsak a kutatással, a gondolkodással, hanem a kommunikációs készségek, valamint az önmenedzsmenttel kapcsolatos készségek fejlesztésére is.
Érettségi után a Yale Egyetemre felvételizek. Biztos vagyok benne, hogy a debreceni ISD-ben megszerzett tudásom alapján felvesznek
– jelentette ki határozottan Kiss Ádám István, aki nem ok nélkül bízik a képességeiben: ő Debrecen egyik ösztöndíjasa, aki tudásával, teljesítményével vívta ki a város támogatását.
Debrecen ugyanis egy ösztöndíjprogrammal támogatja az ISD képzési programjaiban azokat a tehetséges, kimagasló eredményt elért, 10-17 év közötti debreceni diákokat, akik nemzetközi környezetben képzelik el a jövőjüket. A 2022/23-as tanévben már 10 ilyen ösztöndíjas tanulója volt az iskolának, ősztől 17-re nő a számuk.