kulcsár edina
Magyar sikerről számolt be a Daily Mail: egy magyar fejlesztésű számítógépes beszédelemző rendszer segít abban, hogy már korai stádiumban is felismerjék az orvosok a depressziót.
A beszédelemzésen alapuló, a depresszió felismerését segítő szoftvert fejlesztettek ki közösen a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Semmelweis Egyetem szakemberei. A hétköznapokban a betegség korai szűrése még alacsony szintű, pedig a depresszió kezelhető, de fontos, hogy a páciens minél előbb eljusson szakemberhez és szakszerű kezelést kapjon. Ez a fejlesztés elsősorban az alapellátásban segíthetné a világszerte milliókat érintő mentális betegség szűrését, időt és pénzt spórolva meg az egészségügynek.
„A depresszióban szenvedők beszéde általában monotonabbá és halkabbá válik, gyakoribbak a szünetek. Ezeket és számos egyéb jellemzőt ismer fel a mesterséges intelligencián alapuló rendszerünk" – mondta el a Ripostnak dr. Hajduska-Dér Bálint, a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának tanársegéde:
Mi a kutatásunkat magyar nyelven végeztük, de hasonló jellegű kutatások más országokban is történnek és az eredmények igazolják, hogy a depressziós tünetek nyelvtől függetlenek, mindegyikben megjelennek
A kutatáshoz 218 depressziós és egészséges embertől származó hangmintákat használtak fel. A résztvevőknek „Az északi szél és a nap” című rövid, tíz mondatos mesét kellett felolvasniuk.
A kutatók ezután a különböző fizikai jellemzőket vetették össze minden egyes beszédmintában, köztük a hang erősségének, dallamának, ritmusának a változását. Az összesített eredményekből kiderült, hogy a mesterséges beszédelemző alkalmazás 84%-os pontossággal szűrte ki a depressziós betegeket, összevetve azzal az eredménnyel, amit a klinikusok a vizsgálatba bevont személyek között megállapítottak.
„Az eredményeink azt mutatják, hogy a beszédhang jellemzőinek segítségével a depresszió hamarabb felismerhető, és egy automatizált döntéshozó szoftver széles körben is használható lenne, mint kiegészítő diagnosztikai eszköz" – mondta Dr. Hajduska-Dér Bálint.
A depresszió beszédhangon alapuló korai felismerésével lerövidíthető és felgyorsítható lenne a betegút. Az érintettek hamarabb juthatnának el pszichiáterhez, ha mondjuk már a háziorvosnál felmerül, hogy a beteg esetleg depressziós, és emiatt lehetnek fizikai tünetei, például has- vagy hátfájdalma, ezáltal hamarabb küldené ezzel tovább szakemberhez.
Azt fontos megjegyezni, hogy ez csak egy szűrés, vagyis, ha egy ilyen mérés felveti a depresszió lehetőségét, azt még utána természetesen pszichiáternek is diagnosztizálnia kell. A hangulattal összefüggésben változhatnak a mért adatok az idő múlásával, de fennálló depresszió esetén nincs ilyen mértékű változás a betegség hosszan tartó jellegéből kifolyólag, aminek tünetei például a nyomott hangulat, a beszűkült érdeklődés, a motiváció hiánya
– figyelmeztet Dr. Hajduska-Dér Bálint.
Ez most még csak egy alapkutatás, de hosszabb távon elképzelhető, hogy háziorvosi rendelőben történő vizsgálat, vagy később egy telefonos applikáció is elég lehet a depresszió gyanújához. De mindenképpen a személy saját elhatározása szükséges a vizsgálat elindításához.