kulcsár edina
Gyakorlatot tartott a Balaton felett a Készenléti Rendőrség Különleges Szolgálatok Igazgatósága légirendészeti szolgálata. Stábunk betekintést nyerhetett pl. abba is, hogyan mentenek ki valakit a vízből helikopterrel, sőt, kollégáinkat még egy körre is elvitték!
Közeledik a nyár, így lassan nyílik a szezon a Balatonon is, indulhat a fürdőzés. Ennek azonban, mint minden évben, így idén is megvannak a veszélyei, ám erre időben igyekszik felkészülni a Légirendészeti Szolgálat. Ugyanis nem csak a partról, vagy a vízből vigyáznak a fürdőzőkre, hanem a levegőből is. Azért pedig, hogy minél felkészültebbek legyenek, gyakorlatokat is tartanak: a Ripost stábja nemrég egy ilyen gyakorlatra látogathatott el, ahol testközelből figyelhették meg a különféle feladatok végrehajtását, beülhettek a mentéseket végző helikopterbe és madártávlatból pásztázhattuk végig a Balatont.
Horváth Péter rendőr alezredes, Készenléti Rendőrség Különleges Szolgálatok Igazgatósága légirendészeti szolgálatának a megbízott szolgálatvezető-helyettes főpilótája beavatott minket hivatásuk rejtelmeibe.
“A vízirendőrökkel szoros együttműködésben természetesen az ő kéréseiknek megfelelően bármikor tudunk segíteni eltűnt eszközök, elsodródott strandeszközök, csónakok, hajók, akár eltulajdonított hajók, illetve az eltűnt személyek felkutatásában" – mondta a Ripostnak Horváth Péter.
Nagy koncentrációt kíván az embertől pl. az úgynevezett "külső súlyos gyakorlat". Ez teheremelés, ilyenkor súllyal gyakorlunk, így meg tudjuk szerezni a kellő rutint például katasztrófahelyzetben, emberek kimentéséhez.
A strandolók arra számítsanak, hogy itt vagyunk, vigyázunk rájuk. Általában a balatoni strandolóknak, nyaralóknak, nem tetszik a zaj, de el kell mondanom, hogy őértük is van. A rendőr nem azért van itt a Balaton fölött, hogy zavarja az ő nyugalmukat, hanem próbáljuk a biztonságukat szolgálni
– magyarázta a rendőr alezredes, aki hangsúlyozta, hogy saját biztonságunk érdekében viharjelzés esetén ne menjünk a vízbe.