kulcsár edina
Átadták a szekszárdi légimentő bázist, így 1300 négyzetkilométerrel bővült a mentési terület, és jóval több esetben odaérnek az életmentő helikopterek a bűvös 15 percen belül.
Újra nagyot javult a légimentés lefedettsége az országban: december 20-án átadták a 2007 óta tervezett új szekszárdi légimentő bázist, ahova a Pécs-Pogányi Repülőtérről szállt át a Légimentők C135-ös helikoptere. Ezt a korábban három évtizedig működő pécsi bázist váltja fel az új állomás, ami nemcsak korszerűsége miatt fontos, hanem azért is, mert Szekszárdról nagyobb lefedettséget tudnak biztosítani a kritikus eseteknél létfontosságú mentőhelikopterek.
Az új szekszárdi bázissal nő a 15 percen belül elérhető terület és az elérhető lakosság száma is több ezerrel növekszik.
Ez a bizonyos negyed óra azért fontos, mert ez az a nemzetközileg elfogadott idő, amin belül például egy újraélesztésnél jó túlélési esélyei vannak a betegnek. Hogy mennyire fontos a mentők gyorsasága, azt jól mutatja, hogy egy újraélesztésnél minden perc késlekedés 10 százalékkal csökkenti a túlélési esélyeket…
Azzal, hogy Pécset Szekszárd váltotta fel, a korábban „fehér folt”-nak számító Duna–Tisza köze is könnyebben elérhető lett. Az új bázis hivatalos átadása utáni napon például Bács-Kiskun megyébe indult először a Szekszárdon szolgálatba állt sárga helikopter…
A Pécsről átvezényelt C135-ös helikopter egyike azoknak, amik 2020 eleje óta állnak a magyar légimentő bázisok rendelkezésére. A magyar tulajdonú mentőhelikopterek már robotpilótával, éjjellátó képességgel és időjárásradarral is rendelkeznek, így nagyon korszerűek.
2021-ben 3200 esetben segítettek a légimentők, ez jóval több, mint a korábbi években volt. 6 évvel ezelőtt például ugyanez a szám még csak 2300 volt, 2020 környékén pedig átlagosan 2500-2700 légimentést végeztek évente.