kulcsár edina
A darazsak királynői mostanában keresik a leendő fészek helyét. Ha sikerül megakadályozni, hogy valamelyikük nálunk telepedjen le, több ezer darázstól kímélhetjük meg magunkat!
Az enyhe időjárás miatt a királynő, illetve a kolónia tavalyról megmaradt tagjai már meg is kezdték az új fészek helyének felkeresését. Éppen ezért érdemes már most elkezdeni a védekezést a darazsak ellen, méghozzá különböző darázscsapdákkal. Segítünk egyet elkészíteni!
Egyrészt nem kell attól tartani, hogy ránk támadnak, másrészt nem kell később szakembert hívni a fészek felszámolásához. Ha a királynőt el tudjuk kapni, megakadályozhatjuk, hogy egy darázskolónia jöjjön létre őszre a kertben, lakásban, padláson, erkélyen. Így akár több tízezer veszélyes szárnyas egyedtől kímélhetjük meg a közvetlen környezetünket. Nem szabad elfelejteni, hogy ha a darazsak veszélyt éreznek, támadnak, és sajnos a méhvel ellentétben a darázs több szúrásra is képes, mert fullánkja nem szakad be az áldozatba.
Magyarországon két darázsfajta terjedt el leginkább, a francia és a német darázs. A francia a cserepekre épít a tenyérnyi fészkeket, a német viszont hatalmas kolóniát építhet, például a padlás és mennyezet közötti légüres térbe. A társasházaknál nem jellemző, de előfordulhat a darazsak jelenléte. A betont és a téglát ugyanis nem képesek szétrágni, de az építési hiányosságokat ügyesen ki tudják használni.
A hatásos darázs csapda sörből, cukorból, pár csepp ecetből és egy kis mosogatószerből áll. A sör és a cukor azért kell, mert szeretik a darazsak, az ecet azért, mert azt utálják a méhek, így őket megmenthetjük, a mosogatószernek köszönhetően pedig nem tudnak majd a darazsak kijönni a folyadékból. Ezt az egyveleget töltsük bele valamibe, amibe befelé könnyen megtalálják az utat a rovarok, kifelé viszont nem (például vágjuk le egy PET palack tetejét, és megfordítva tegyük vissza, és ragasszuk össze a két vágott szélt).
Ne nyúljunk hozzá, mert nem tudhatjuk, allergiásak vagyunk-e a méregre, több száz szúrás pedig még egy egészséges emberre nézve is életveszélyes lehet. Darázsirtó spray-vel se próbálkozzunk, ha nem látjuk az egész fészket, ugyanis a kijárattól két-három méterre van maga a fészek. Vagyis több flakon drága darázsirtót is kifújhatjuk, azzal is csak az épp ott tartózkodó néhány rovart tudjuk megsemmisíteni, a kolónia szempontjából viszont nem okozunk kárt. A megoldás ilyenkor az, hogy szakembert hívunk főleg ha ezt látjuk: egy pontból a lakás környékén 8-10 darázs jön ki percenként.
A csípést követően mentőt akkor kell hívni, ha rövid időn belül 12-20 cm-es duzzanat jelenik meg a csípéstől távolabb. Akkor is kérjünk segítséget, ha a csípés után 20-30 percen belül az egész testet kiütések borítják vagy bevörösödik. Ezek a tünetek ugyanis anafilaxiára utalnak.