tóth gabi
Újjászületett Munkácsy Mihály síremléke, és remélhetőleg feltámad egy régi, nemes hagyomány is.
Felavatták Munkácsy Mihály felújított síremlékét a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben. Nagy tömeg gyűlt össze, Békéscsaba, Debrecen, de még a háború sújtotta Munkács küldöttsége is megjelent, mindazon városoké, amelyek Munkácsy Mihály életéhez, illetve életművéhez kötődnek. A munkácsi Popovics Emese kárpátaljai dalokat énekelt.
Pákh Imre – aki a legnagyobb Munkácsy-gyűjteményt mondhatja magáénak – vállalta, hogy felújíttatja a sírt és környezetét, amit Munkácsy halálának 123. évfordulója alkalmával, 2023. május 9.-én avattak fel. A mecénás arra is ígéretet tett, hogy a jövőben minden évben finanszírozni fogja egy sírhely felújítását a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben.
Munkácsy most reneszánszát éli. Ez 2005-ben vette kezdetét, amikor a Magyar Nemzeti Galériában nagy Munkácsy kiállítást rendeztek, rekordlátogatottsággal. Utána jött Debrecen és a többi város. Jelenleg a 46. kiállításnál tartunk 5 millió látogatóval
– mondta Pákh Imre. „Ezt a kiállítássorozatot hármas céllal indítottuk el. Első célunk az volt, hogy bemutassuk az ismeretlen Munkácsyt a magyar közönségnek, hiszen jól tudjuk, hogy Munkácsy legjobb művei még életében, közvetlenül a műhelyéből vándoroltak ki Amerikába. Második célunk az volt, hogy hitelt adjunk önmagunknak, hogy igenis voltak magyar hősök, akik felvették a versenyt a legjobb külföldiekkel, és nyertek is. Ilyen volt Munkácsy Mihály. Harmadik célunk pedig az volt, hogy visszaállítsuk Munkácsyt a megérdemelt helyére a művészettörténetben.”
Pákh Imre véleménye szerint mindhárom célt elérték, hiszen a 2018-ban megrendezett Munkácsy kiállítás az Ermitázsban, Szentpéterváron bő három hónap alatt 1 millió látogatót fogadott és ezzel elnyerte a minden idők legsikeresebb magyar kulturális rendezvénye címét. 2018-ban az egész világon ez volt a második legsikeresebb kiállítás a világon.
Munkácsy Mihály az alulról jöttek elszántságával jutott a csúcsra
– emlékeztetett avatóbeszédében Vincze Máté, a kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár.
„Nagyon remélem, hogy ezzel sikerül hagyományt teremteni. Felbátorítva érzem magam, hogy ezek után más mecénásokat is megkeressek, akik hajlandóak anyagi áldozatot is hozni a Nemzeti Sírkert megújításáért” – fogalmazott Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója.
Pákh Imre azzal zárta: reméli, hogy a most restaurált síremlék legalább 150 évig kitart, és ha utána úgy döntenek, újra felújítják, akkor az avatáson megint összegyűlik egy Munkácsy rajongókból álló társaság, és talán őket is megemlítik.