tóth gabi
Sokan panaszkodnak a közösségi oldalakon, hogy mivel az IC-kocsikra nem érvényesek az új bérlettípusok, nehézkes a lejutás a magyar tengerhez. Itt egy kis segítség, hogy lehet vármegye- és országbérlettel lejutni a Balatonra!
Május 15-től -a vakáció előtt egy hónappal- előszezoni menetrendet vezetett be a MÁV. Ezt azt jelenti, hogy már most sűrűbben közlekednek a vonatok a Balatonhoz, viszont több olyan is van köztük - például az IC - amire nem érvényesek vármegye- és országbérletek. Akinek ilyen bérlete van, hogyan juthat el a Balatonhoz?
Már több mint 330.000 vármegye- és országbérlet vásároltak meg eddig az emberek. Ezek az új díjtermékek elsősorban a vármegyéken belül, vagy a legalább két megyén át rendszeresen ingázók számára kínálnak új és versenyképes alternatívát. Sokan mégis arra panaszkodnak, hogy nehézkesen lehet velük lejutni a Balatonra. A MÁV tájékoztatása szerint azonban 1-2 óránként indul olyan vonat a fővárosból, amin lehet vármegye- és országbérlettel utazni. Sőt, közvetlen buszjáraton is érvényesek az új bérlettípusok.
Az orszagberlet.hu weboldalon már külön Balaton menüpontban tájékozódhatnak az utasok az új bérletek igénybevételi lehetőségeiről, továbbá segítséget, javaslatokat kapnak, hogy azok előnyeit miként tudják kihasználni a Balatonhoz vagy annak part menti települései között utazva.
Idén május 15-től június 16-ig ismét előszezoni menetrenddel várja az utazókat a MÁV-START: a part menti nagyobb települések az alapütemű, átlagosan óránkénti követésű vonatok mellett további járatokkal is elérhetővé váltak. A téli menetrendhez képest több InterCity-kocsi és motorvonat állt forgalomba, a vonatokon a kora tavaszi időszakhoz képest több férőhely áll az utasok rendelkezésére. A Déli pályaudvar és Keszthely közötti Balaton InterCity-kben pedig már bisztró rész is biztosítja a teljes körű ellátást az 1. és prémium osztályú IC+ kocsiban.
A vármegye- vagy országbérlettel utazók számára számos balatoni vonat vehető igénybe. A személyvonatok és sebesvonatok mindegyike felármentesen használható, így a Déli->Parti, a Katica és a Vízipók InterRégiókon, valamint a Tanúhegy, Lesence és Fenyves sebesvonatokon és a balatonfenyvesi kisvasúton az új bérletfajtával is lehet utazni. InterCity és expresszvonatokon utazva csak felármentes szakaszokon belül érvényesek a bérletek. A felármentes szakasz jellemzően az első (Budapest felőli) tóparti állomás vagy megállóhely és az adott vonat végállomása közötti szakasz. A Balaton és a Tópart InterCity-k esetében Siófok és Keszthely, illetve Siófok és Nagykanizsa között a kijelölt, nem InterCity-minőségű kocsik a felármentesek. A Kék Hullám expresszvonatok Balatonalmádi és Tapolca, a Jégmadár expressz pedig Balatonaliga és Fonyód között vehető igénybe ország- és vármegyebérlettel. Ezeket, továbbá a vonattípusok útvonalát, főbb közlekedési ismérveit térképekkel illusztrálva is bemutatják az orszagberlet.hu oldalon.
A Volánbusz Budapest és a Balaton között mindkét irányban naponta néhány alkalommal közvetlen autóbuszokat is indít, amikre az országbérlet is érvényes. Az autóbuszokkal többek között a tó északi partján fekvő Balatonkenese, Balatonalmádi, Balatonfüred, Tihany, Révfülöp, Keszthely, Hévíz, illetve a déli partján elhelyezkedő Siófok, Balatonlelle, Balatonboglár települések is elérhetőek a fővárosból.
Júliustól a helyi közlekedési járatokon is elfogadják a vármegye- és országbérleteteket, erről döntött a város képviselőtestülete a május 18-i közgyűlésen. Ezzel Zalaegerszeg lesz az első város, ahol az utazók nemcsak a helyközi Volánbusz járatokon, de a helyi buszokon is igénybe vehetik az újfajta bérleteket, vagyis a zalai megyeszékhelyen valósul meg először a teljes tarifaközösség Magyarországon.