kulcsár edina
Az akár halált is okozó kór a nyár kezdetével terjedhet el a levegőben. Mennyire kell ettől tartani? Kire és mikor veszélyes a légkondikban is megtalálható legionella baktérium?
A legionella egy vízben, vízből képződő baktérium, ami az egész világon szedi az áldozatait. Hogy lehet védekezni ellene, mi köze a légkondicionálóknak ehhez a baktériumhoz és kire a legveszélyesebbe egy ilyen fertőzés? Íme a válaszok!
A legionella egy olyan mesterséges és természetes környezetben egyaránt előforduló baktérium, amelyik a vízben hamar elszaporodik. Súlyos megbetegedést akkor okozhat, ha a víz párájával kijut a környezetbe, és ezt az úgynevezett aeroszolt az ember belélegzi. Az általa okozott megbetegedés, a legionellózis lényegében egy atípusos tüdőgyulladás, ami a legyengült immunrendszerű embereknél akár halálos kimenetelű légúti eredetű betegség is lehet. Tünetei például a láz és a száraz köhögés- olvasható a laboratorium.hu-n.
A baktérium szaporodásának leginkább az olyan körülmények kedveznek, mint a 20-50°C-os vízhőmérséklet, a szükséges tápanyagok és a pangó víz (csövekben, vízrendszerben álló víz) megléte. Ilyen környezet található például egy rég használt közfürdőben vagy wellness-szállóban, étteremben, kórházban, de egy légkezelő-berendezésben vagy légkondicionáló berendezésben is.
Nagy kockázatot az idős, legyengült szervezetű emberek számára jelent a legionella fertőzés.
Mivel a legionella súlyos megbetegedést tud okozni, kötelező folyamatosan ellenőriztetni a jelenlétét, különösen a fürdők, éttermek és az ipari létesítmények vízrendszereinek esetében. Az otthoni klímát viszont nem kötelező laborban ellenőriztetni, viszont erősen ajánlott bekapcsolás előtt szakemberrel kitakaríttatni. Akinek van nyaralója, annak pedig a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) a következőt ajánlja: a legtöbb nyaralóban elektromos bojler biztosítja a meleg vizet. Ha bojlert langyos vagy meleg vízzel feltöltve hagytuk, a hónapok óta pangó vízben legionella baktériumok telepedhettek meg. Ha megnyitjuk a zuhanyt, az állott vizet kiporlasztjuk a levegőbe, és a képződött aeroszolban található legionella belélegezve akár súlyos megbetegedést is okozhat. Ezért a bojlert használat előtt alaposan fel kell fűteni (legalább 60 C°-ra) a vizet, majd a zuhanyrózsát leakasztva a zuhanytálca vagy a kád lefolyójába lassan kifolyatni legalább 2-3 percig. A kézmosónál, mosogatónál is javasolt 1-1 perc óvatos, fröccsenésmentes folyatás.
1976-ban egy háromnapos rendezvény után több philadelphiai Bellevue-Stratford Hotelben megszállt katona, legionárius tragikus hirtelenséggel elhunyt. A szakemberek vizsgálódni kezdtek a szállodában, hogy kiderítsék mi okozta a haláleseteket. Végül a szálló légkondicionáló rendszeréből kimutatták a legionella baktériumot, ami addigra 211 megbetegedést és 29 halálesetet eredményezett.