tóth gabi
Felvidéki származású világsztár, Ema Horvath a főszereplője és narrátora a Parlamentet bemutató, Az ország háza című, hamarosan elkészülő filmnek. A 29 éves színésznőt a magyar közönség a Gyűrűk ura előzménysorozatának Earienjeként ismerheti. A dokumentumfilm forgatása miatt hazánkban tartózkodó művész a gyökereiről beszélt lapunknak.
Steindl Imre életének fő műve kétségkívül az Országház, bár az építész a kétkamarás országgyűlésre tervezett épület átadása előtt két évvel elhunyt, így maga sosem láthatta teljes pompájában a Duna-parti alkotását. A Hosszú Katinka életéről szóló filmet is jegyző, Nagy András operatőr-rendezőt már gyermekkorában lenyűgözte a nemzet templomának is nevezett remekmű. Még akkor is, amikor hosszú éveken át állványokkal vették körül, és a fehér mészkőburkolat megszürkült az autók által kibocsátott káros anyagtól. A tervező mentségére szolgál, hogy az ő korában (az Országház építése 1885-1904-ig tartott) még csak lovaskocsik szelték az utakat. Az épületet 2014-ben felújították, és a burkolatot kicserélték időtállóbbra.
Hétfő délelőtt ünnepélyes sajtótájékoztatón jelentették be, hogy Az Ország háza című dokumentumfilm hamarosan elkészül.
A dokumentumfilmben bemutatjuk a történelmi érdekességeket, de megjelenik a modern kor is. Célunk volt megmutatni, hogyan nézett ki 2023-ban, hogy a film 50 év múlva is érdekes legyen
– mondta Nagy András, operatőr.
A filmben szó esik arról az esetről, amikor Kovács Gyula képviselő 1912-ben rálőtt Tisza István miniszterelnökre, ám a golyó az elnöki pulpitusba fúródott. A töltény ütötte lyuk azóta is megvan, és vélhetően nem is fogják már betömni. A folyosókon annak idején a képviselők dohányozhattak, ennek emlékét pedig máig őrzik a belső ablakpárkányokon megmaradt szivartartókkal ellátott hamutálak. Érdekesség, hogy a tartókat meg is számozták, hogy ki-ki megjegyezhesse, melyik volt az övé.
Ema Horvath megtiszteltetésnek érezte, hogy felkérték a film narrátorának. Ehhez hasonló munkával még nem bízták meg, ezért saját bevallása szerint az okozott neki különös nehézséget, hogy nem egy partneréhez kellett beszélnie, hanem a kamerához. A felvidéki származású színésznő szülei még Ema születése előtt kivándoroltak a tengerentúlra egy jobb élet reményében, ő már Georgia államban látta meg a napvilágot.
A családom Mocsonokról származik. Ez egy olyan terület, ahol mindenféle nemzetiség békében élt egymás mellett. Mi otthon, Amerikában is szlovákul beszéltünk
– mondta a Ripostnak a fiatal színésznő, aki nagyon sajnálja, hogy kedden már haza is kell repülnie az óceán túlpartjára. Életében először járt hazánkban, de tervezi, hogy még visszatérjen, akár turistaként is.
A rendező Ema méltatására megjegyezte, milyen elképesztő tehetség és alázat van a színésznőben.
„Egy nagyon normális lány, nincs benne semmilyen sztárallűr" - fogalmazott.
A készítők a filmet elsősorban a magyar közönségnek szánják, de terveik szerint külföldön is bemutatják majd.