Létrehozva: 2023.05.15.
Módosítva: 2023.05.15.

Ezekkel védekezhetsz hatékonyan a kullancsok ellen

A zárt ruházat már nem sokáig véd a vérszívók ellen. Ha megjön a meleg, a természetben szükség lesz valamilyen kullancs elleni szerre. De milyet érdemes megvenni? Utánajártunk!

Már javában tart a kullancsszezon, ezért nem árt felkészülten nekivágni a szabadtéri programoknak. Van, aki a nadrágba gyűrt pólóra esküszik kirándulás közben, más kerüli a magas füvet, vagy épp vietnámi balzsamot ken magára ilyenkor, de szerencsére ezeknél léteznek hatékonyabb védekezési megoldások, amik a következők.

kullancs, kullancsszezon
A zárt ruházat már nem sokáig véd a kullancsok ellen.  Fotó: KPixMining / Shutterstock

Mindenképpen védekezzünk a kullancsok ellen!

A kullancsok sok súlyos betegséget terjesztenek, amik közül a legismertebb a Lyme-kór és az agyvelőgyulladás. Ha ez még nem lenne elég indok a védekezésre, újabb kullancsfajok kezdtek el terjedni az országban, melyek a nálunk honos kullancsokhoz képest sokkal agresszívebbek. Jelenleg a Hyalomma kullancsok tartják lázban a kutatókat, amik nagyobbak és gyorsabbak a Magyarországon megszokott kullancsoknál, pajzsuk egyszínű, sötét, lábuk látványosan sávos. A gond velük az, hogy számos betegségek terjesztésére képekes. Ezek közül a leghírhedtebb az akár 30%-os halálozási aránnyal járó krími-kongói vérzéses láz vírusa.

Mivel lehet hatékonyan védekezni a kullancsok ellen?

Az agyvelőgyulladás ellen a leghatékonyabban az elérhető védőoltással lehet védekezni. A másik veszélyes vírus, a Lyme-kór ellen egyelőre még nincs hatékony védőoltás, de ha időben felismerik antibiotikummal kezelhető, ahogy a krími-kongói vérzéses láz is. Hatékony védekezés lehet még a kullancsok ellen az alul-felül zárt ruházat, főleg erdei-mezei kirándulás, túrázás, séta, sűrű növényzetben végzett kerti munka során. Ha ehhez túl meleg van, akkor ott vannak még a a különböző kullancsriasztó, irtó spray-k és kenőcsök is. De ezek közül sem mindegy, melyiket vesszük meg!

Mi legyen mindenképp egy kullancsriasztóban?

Az Országos Epidemiológiai Központ tájékoztatása szerint erre a feladatra bizonyítottan csak a következő vegyületek alkalmasak: dietil-toluamid (DEET), pikaridin (icaridin), etil-butil-acetil-aminopropionát (IR3535) és a citriodiol (P-mentán-3,8-diol). Ezeket rakják különböző százalékban a Magyarországon is kapható rovarriasztókba. Olyan terméket vegyünk, amiben megtalálhatók ezek az összetevők.

Tick
A zárt ruházat már nem sokáig véd a kullancsok ellen.  Fotó: Getty Images

A szúnyogriasztó szerek összetevőiről részletesebben

  • DEET: a legtöbb rovarriasztóban ez az anyag van. Az, hogy mennyi időre tarja távol a vérszívókat, a koncentrációtól függ: 100%-ban 12 óra lenne a hatás, de ilyet nem kapni. Bár hivatalosan az EU-ban maximum 35%-os oldatot lehetne árulni, lehet találni akár 40-50%-osat is. Ezt a vegyületet ha lehet, inkább kerüljük és csak trópusi környezetben használjunk ilyen szert.
  • Pikaridin: a pikaridin ugyanazt tudja, mint a DEET, csak kedvezőbbek a tulajdonságai: szagtalan, nem károsítja a műanyagokat, fénystabil és nem annyira veszélyes az egészségre. Akkor jó, ha 10-20% között van a hatóanyag koncentrációja.
  • Etil-butil-acetil-aminopropionát: ritkán használják a gyártók, mivel szemirritáló hatása van és ha egy műanyag tárgyra kerül belőle, akkor megmarja. IR3535-nek is szokták hívni és a fent leírtak szerint az ilyen hatóanyagú sprayket sem árt óvatosan használni.
  • Citridiol: a természetes eredetű rovarriasztók leggyakoribb összetevője. A vegyületet az eukaliptuszból nyerik ki vagy mesterségesen állítják elő. A boltokban kapható termékek nagy részében mesterségesen előállított változatban (PMD) van benne. Erősen allergizáló hatású lehet, ezért a gyártók 3 hónapos kor felett ajánlják csak, és csak a bőrpróbát követően. A nem érzékenyek számára viszont kevésbé kockázatos mint a többi hatóanyag, ezért jó választás!

A szúnyogriasztó készítmények használatakor a következőkre figyeljünk

  • A riasztószert csak a használati utasítás szerint alkalmazzuk.
  • A készítmény ne kerüljön szembe vagy szájba.
  • 3 éves korig inkább a ruházatot fújjuk be az anyaggal és vigyázzunk, hogy a permet ne kerüljön a gyermek tenyerére, kézfejére és arcára, 3 hónapos kor alatti gyermekeknél ne alkalmazzunk semmilyen riasztószert.
  • Várandós nők csak a feltétlenül szükséges mennyiségben, a bőrre vékony rétegben felkenve alkalmazzák ezeket a termékeket.
  • Napégette vagy sérült bőrfelületen ne alkalmazzunk semmilyen riasztószert.
  • Ruha alá ne fújjuk.
  • Ne használjuk étel közelében.
  • Csak annyit fújjunk, amennyit muszáj és csak annyi ideig legyen rajtunk, ameddig muszáj.
  • Csak akkor ismételjük meg a kezelést, ha a készítmény már elvesztette a hatékonyságát.
  • Tartsuk szem előtt, hogy a DEET-hatóanyagú spray-k a műszálas anyagokat, műbőrt, óraüveget és a festett vagy lakkozott felületeket károsítják.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek