Létrehozva: 2023.04.24.

Újfajta zsarolás terjed a közösségi oldalakon - ezt teheted ellene!

A módszer lényege, hogy szép nők írnak rá nős férfiakra a neten, majd a chatről készült fotóval zsarolják őket. Mit lehet tenni az ilyenfajta zsarolások ellen? Íme a Facebook válasza!

Egyre változatosabb módszerekkel próbálják meg kiaknázni a közösségi oldalak nyújtotta lehetőségeket a csalók. Népszerű átverési forma, hogy ismeretlenek csábítanak el egyedülállókat álprofilokon keresztül, majd ha kialakult a romantikus kötődés, pénzt kérnek tőlük repülőjegyre, orvosra, költözésre. Emellett egyre elterjedtebb módszer az is, hogy beszélgetésekről készült képernyőfotókkal zsarolják az áldozataikat a csalók. Mit tehetünk az ilyesfajta zsarolás ellen?

hacker, csaló, zsaroló, zsarolás, átverés
Mit lehet tenni ez ellen az új fajta zsarolás ellen?  Fotó: Minerva Studio

Rengetegen lesznek zsarolás áldozatai

A tengerentúlon az egyik nonprofit szervezet arról számolt be, hogy a hasonló közösségi oldalakon végbement zsarolások száma három év leforgása alatt 12.000-ről 44.000-re ugrott. Ez pedig csak a jéghegy csúcsa lehet, az esetek jó része ugyanis nem kerül be a statisztikákba, mivel az áldozatok jelentős hányada nem keresi meg a hatóságokat. Az FBI pedig úgy számol, hogy a közösségi oldalakon megtörtént zsarolások miatt a tavalyi évben csak Amerikában több mint egy tucat öngyilkosságra került sor. Az ilyen ügyek egy része ugyanis gyakran tragédiába torkollik.

Itthon sem ritka, hogy zsarolással szereznek pénzt a csalók

A csalók módszere egyszerű. Valós vagy álprofilokon keresztül csinos hölgyek privát üzenetet küldenek nős vagy párkapcsolatban lévő férfiaknak, mindenféle kitalált ürüggyel. Aki pedig válaszol, azt megzsarolják. Még csak az sem kell hozzá, hogy bármi kompromittálóról essen szó az üzenetváltásban. A novekedes.hu például arról számolt be, hogy egy 42 éves magyar férfi csak rákérdezett a neki üzenetet küldő nőnél, ki ő és miért akar vele beszélgetni. Ennyi már elég volt is ahhoz, hogy megfenyegessék. Jelezték neki, hogy a felesége és az ismerősei meg fogják tudni, hogy titokban idegen nőkkel beszélget a neten. Ha el akarja kerülni a családi drámát, akkor jobb ha elkezd fizetni.

Phone,Password,Lock,For,Mobile,Cyber,Security,Or,Login,Verification
Fotó: Shutterstock

Mit tehetünk a netes zsarolások ellen?

A hasonló eseteknek se szeri se száma. Az Instagramon például annyi felhasználót zsarolnak meg, hogy az oldalt üzemeltető Meta külön oldalon részletezi, mit tegyünk, ha esetleg valaki pénzt akar belőlünk kihúzni. A következőt ajánlják:

  • legyünk tisztában egy alapszabállyal, ha a közösségi oldalakon egy csinos nő teljesen ismeretlenül megszólít egy férfit, akkor minden bizonnyal valamiféle átverés van a háttérben;
  • ha valaki zsarolni próbál bennünket, jelentsük azt az oldal üzemeltetőjének. Arról, hogy hogyan kell egy üzenetet vagy profilt jelenteni itt lehet bővebben olvasni;
  • soha ne fizessünk a zsarolónak, mert csak vérszemet kap;
  • értesítsük a rendőrséget;
  • ha nem szeretnénk, hogy valaki lássa a bejegyzéseinket vagy felvegye velünk a kapcsolatot, tiltsuk le az illetőt;
  • jelezzük mi magunk a zsarolást az ismerőseinknek;
  • ha úgy érezzük átvertek, és ezt egyedül nem tudjuk feldolgozni, kérjünk segítséget egy ismerőstől vagy szakembertől.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek