kulcsár edina
A „Néma segélykiáltás" egy nemzetközileg is elterjedt kézmozdulat, amivel jelezhetjük, ha bajban vagyunk vagy segítségre szorulunk. Az egyszerű kézjellel észrevétlenül üzenhetünk a külvilágnak és akár az életünket is megmentheti.
A segélykérő kézmozdulatot bárki használhatja arra, hogy figyelmeztessen másokat, azonnali segítségre van szüksége, azonban körülményei – például fenyegetettség – miatt telefonon vagy egyéb módon nincs lehetősége rendőri segítséget kérni. A mozdulat először a TikTok-on kezdett el terjedni, majd hamar nemzetközivé vált, amikor 2021-ben egy elrabolt lány életét mentette meg az Egyesült Államokban. Azóta már a Magyar Redőrség is bevezette a mozdulatot és arra kér mindenkit, hogy használja, ha bajban van és ismerjük fel, ha valaki mutatja nekünk.
A mozdulatsor egyszerű: az egyik kezet tenyérrel kifelé, ujjakkal felfelé kell tartani, mintha integetnénk, majd a hüvelykujjat a tenyér közepére hajtjuk, a többi ujjunkat pedig rácsukjuk. Ezzel kérhetünk segítséget akkor is, ha a fenyegetőnk, elrablónk vagy bántalmazónk a közelben van, és nem tudunk telefonon segítséget kérni, vagy elmenekülni, hiszen egy egyszerű integetésnek is tűnhet.
A gyorsan terjedő „Signal for Help” mozdulat már életet is mentett. 2021-ben egy észak-kaliforniai lányt Kentuckyban találtak meg a hatóságok pár nappal az eltűnése után. A lány egy autóban ülve használta a jelet, amit láttak egy másik autó utasai, akik értesítették a hatóságokat.
Ahogy arról korábban már beszámoltunk, egy magyar nőn is segített a kézmozdulat, amikor egy bevásárlóközpontban vásárlás közben használta a jelet Szarvason. A nő szerencséje az volt, hogy olyannak mutatta a jelet, aki maga is ismerte, így a segítségére tudott sietni. Kovács Sándorné a Borsnak elmondta, hogy ő maga is bántalmazó kapcsolatból jön, így jól ismerte a „Néma segélykiáltás"-t.
Szokás szerint vásároltam egy szarvasi boltban, ahogy szoktam, amikor elhaladt mellettem egy pár. Nem is figyeltem annyira fel rájuk, csak akkor, amikor a hölgy megállt mellettem és mutatta a jelet. Azonnal megértettem, hogy baj van, hogy segítenem kell
– mesélte Kovács Sándorné a Borsnak, hozzátéve, hogy akkor vált számára egyértelművé a szituáció, amikor látta, hogy a párja rángatja, taszigálja és erőszakosan sietteti a nőt.
„Ekkor szóltam az egyik biztonsági őrnek, hogy nézzék meg a párt. Szerencsére az őr is ismerte a kézjelet, így komolyan vette az ügyet. Utána csak annyit láttam, hogy a férfit elkísérik a nő mellől" – árulta el az eset részleteit.
A „Néma segélykiáltás" kézjelet egyébként egy kanadai nőjogi alapítvány, a Canadian Women’s Foundation hívta életre a koronavírus idején megnövekedett családon belüli erőszak visszaszorítására. Az egykezes mozdulatot bárki könnyen megtanulhatja, és akár egy videóhívásban, vagy az utcán is használhatja arra, hogy jelezze: bajban van, segítségre szorul.