tóth gabi
Megfordult a La Nina, így az év hátralévő részében már a melegebb fázisba kerül a Föld. Minden eddigi rekord megdőlhet.
Az elmúlt nyáron sem fáztunk, és bizony hőségriadók is tarkították az időjárást. Vannak akiket nem visel meg a hőség, sőt egyenesen várják is a forróságot, míg mások szenvednek tőle. Nos, könnyen lehet, hogy a mérések kezdete óta az idei lehet a legmelegebb év. Ez pedig a tengeri áramlatok megváltozása miatt következhet be. Megfordult ugyanis a La Nina és egyre erősödik az El Nino. De mit is jelent mindez?
Az El Nino (spanyolul "kisfiú") jelenség alatt a Csendes-óceán egyenlítő-környéki tengervíz-mozgását és az ebből következő időjárási helyzetet értjük. Ilyenkor a tengervíz keleti irányba mozog, így Amerikába nagy mennyiségű hőt szállítva párás, csapadékos időt okoz, míg Ausztráliában szárazabb és hűvösebb időszak köszönt be - írja az idokep.hu.
Az áramlás megfordultakor beszélünk a La Nina (spanyolul "kislány") jelenségről, ilyenkor a hő nyugat felé mozog, Amerika nyugati partjainál a távozó meleg tengervíz helyére a mélyből hűvösebb víztömeg érkezik, ami kevésbé párolog, így ott szárazabb, aszályosabb időszak következik, míg a Csendes-óceán nyugati felében, így Ausztráliában és Ázsia keleti, délkeleti részén jelentős csapadékra, gyakran áradásokra kell készülni.
Az elmúlt három évet az átlagosnál hidegebb tengerfelszíni hőmérsékletet eredményező La Nina uralta, viszont ez az időszak mostanra véget ért. Az előrejelzések szerint az év hátralévő részében egyre erősödő El Nino jön, vagyis az átlagos globális tengerfelszíni hőmérséklet több fokkal magasabb lesz, ami melegebb időjárást is von maga után. A klímaváltozással karöltve ez könnyen azt eredményezheti, hogy 2016-ot felülmúlva az idei év lehet a legmelegebb a mérések kezdete óta.
Erre azért is nagy az esély, mert az elmúlt 8 év volt Földünk történetében a 8 legmelegebb esztendő, ebből pedig 3 évet (2020, 2021 és 2022) a hűvösebb La Nina uralt.