tóth gabi
A madármentők arra hívják fel a figyelmet, hogy nem minden védtelennek tűnő kisállatot kell feltétlenül megmenteni. Mit tegyünk, ha madárfiókát találunk a földön?
Áprilistól augusztusig rengeteg kismadár hagyja el a fészkét önként vagy véletlenül. Az emberek nagy része segítő szándékból visszarakja a fészekbe vagy hazaviszi őket, pedig sok esetben ott kellene hagyni a kismadarakat, ahol vannak. Mikor szorul megmentésre és mikor kell békén hagyni egy földön lévő madárfiókát?
A fészekből kiesett, kirepült madárfiókát elsőre elesettnek látjuk, pedig a legtöbbjük éppen élete egyik legfontosabb önvédelmi döntését hozta meg azzal, hogy elhagyta a fészek biztonságát. Az is előfordul, hogy maguk a szülők lökik ki őket annak érdekében, hogy minél előbb önállósodjanak és így életben maradjanak. A Mályi Madármentő Állomás ezért arra hívja fel a figyelmet, hogy például az ebben a fejlődési szakaszban lévő kis rigókat nem kell megmenteni!
Ha tehát tavasszal a fészekből kilökött, kiugrott feketerigó fiókát jó szándékból, de teljesen feleslegesen hazavisszük azért, hogy megmentsük, valójában csak kárt okozunk nekik. Elszakítjuk őket a szüleiktől, és szinte biztosan csökkentjük az elengedésüket követő túlélési esélyeiket is. Ezek a fiókák 13-14 napos korukban talajszinten szétszóródnak, elbújnak, hogy a ragadozók ne találják meg őket, majd halk csipogással jelzik a szülőknek a helyzetüket, akik tovább etetik őket. Tehát az, ha egy rigófióka a földön csipog egy teljesen természetes folyamat, amibe nem kell beavatkozni. Továbbá a teljes testükön tollakkal fedett, jól szaladó, a szárnyukkal eközben erőteljesen verdeső és valamilyen szinten repülni képes, élénken menekülő, az ágakon stabilan megkapaszkodni tudó, nem bágyadt, láthatóan nem beteg vagy legyengült madaraknak egyáltalán nincs szüksége segítségre.
Azt, hogy tényleg kiesett és segítségre szorul-e egy fióka, vagy fészekhagyó és szülői felügyelet mellett természetes módon él, laikusként nem könnyű eldönteni. Ahhoz, hogy meghatározzuk, milyen fajtájú fiókára bukkantunk, és hogy kell-e neki segítenünk, használjuk az Magyar Természetvédelmi Egyesület (MTE) applikációját. Ez az alkalmazás segít eldönteni, hogy tényleg egy kiesett és segítségre szoruló fiókáról van-e szó, vagy egy fészekhagyó korban lévő fiókát találtunk ami nem szorul emberi segítségre. Használhatjuk ezt a weboldalt is, ezeken kívül pedig tartsuk szem előtt, hogy a csupasz, tokos, mozgásra, ugrálásra képtelen kismadarak általában mentésre szorulnak, ahogy a sérült, vérző, állattámadást elszenvedett fiókák is.