tóth gabi
Akár félméteresre is megnőhet egy veszélyes dolmányos varjú. A madár alapvetően nem támad emberre, azonban ha úgy érzi, hogy a fiókái veszélyben vannak, akkor azonnal cselekszik. Budapesten többször is okozott már galibát ez az állat.
Ahogy arról a Ripost is korábban többször beszámolt, hatalmas problémát jelentenek Budapesten az elszemtelenedő dolmányos varjúk. Ez a nagytestű madár ugyanis nem fél az embertől, gyakran szemetel, és még természetes ellensége sincsen a nagyvárosi környezetben. Így vígan éli az életét, miközben ráhozza a frászt a vele találkozó emberekre.
A Metropol napilap hívta fel rá a figyelmet, hogy a varjúszezon általában májusban szokott kezdődni, fiókareptetéskor. Ilyenkor ingerlékenyebbek a madarak, és ha akárcsak néhány méterre is megközelítik a fiókákat az emberek, akkor azonnal védekezni kezdenek a varjak. Budapest XIII. kerületében már figyelmeztetőtáblát is kihelyeztek, amely felhívja a figyelmet a veszélyre.
A XIII. kerületben 2021-ben egy férfi fejének repült neki minden előzmény nélkül egy "fekete vészmadár". De korábban egy durva videó is felkerült a netre arról, ahogyan a rakparton nyugodtan bicikliző férfit több másodpercen keresztül "bántalmazza" egy madár, tekerés közben.
Ráadásul ki ne emlékezne arra az incidensre, amikor egy XV. kerületi óvodában varjak egy csoportja támadt kisgyerekekre és az óvónénire. Itt végül a mentőszolgálat embereinek kellett ellátni a sérüléseket.
A főváros első kerületében pedig az utóbbi években annyira elszaporodtak a dolmányos varjak, hogy már az emberek kertjéből lopkodták a háziállatok eledelét. Emellett rendszeresen neki szálltak a házak ablakainak, ezzel riadalmat keltve a fent élőkben. A madarak akcióinak az lett a következménye, hogy kitiltották őket a Budai Várból.
Felkutatták a fészkeiket és a költési idő után eltávolították azokat, illetve madárriasztó műsólymokat telepítettek a helyükre.
A Ripost korábban felkereste Orbán Zoltánt a Magyar Madártani Egyesület szóvivőjét, aki hasznos tanácsokkal látta el az olvasókat a dolmányos varjúkkal kapcsolatban.
„Attól függően, hogy egy varjú pár milyen érzékeny, kijelöl magának egy 10, 20 vagy 50 méteres átmérőjű kört és azt védi. Ha valakit varjútámadás ér, nem szabad áldozatként viselkedni, összehúzódni. Forduljunk szembe a madárral, mutassuk magunkat nagyobbnak, hessegessünk a kezünkkel”
– tanácsolta Orbán Zoltán a lapunknak.