tóth gabi
Márciustól egészen nyárig sokan bukkanhatnak madárfészekre a levelesládájukban. Előszeretettel költöznek például széncinegék a postaládákba. Mit tegyünk, ha hozzánk is beköltöztek?
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez (MME) minden évben több bejelentés is érkezik postaládákban fészkelő széncinegékről. A megfigyelések alapján a jelenség országosan általánosnak, sőt gyakorinak tekinthető. Az első esetekre márciusban lehet számítani, ezt követően a viselkedés a nyár második feléig is előfordulhat. Mit tehetünk, ha a postaládánkba költözött egy széncinege?
A széncinege a legtermetesebb és a településeken is legelterjedtebb cinegefaj Magyarországon. Hagyományosan harkályodúkban költ de mesterséges odúkban is szívesen fészkel. Rovarokon kívül meglepően nagy zsákmányállatokat is fogyaszt. Hajlamos olyan helyekre is beköltözni, ahová más fajok nem, például postaládákba, vázába, kerítések üreges részeibe, útterelő-bójába, virágcserépbe, kéménybe, vascsőbe vagy kandeláberbe is.
A Magyarországon elterjedt, hagyományos postaládatípus méreteit (alapterület, mélység, röpnyílás) tekintve nagyon hasonló a széncinegék természetes harkályodúihoz és a mesterséges odúkhoz. A különbséget csak a lapos kialakítás jelenti. A cinegék szempontjából a családi házas környezetben, a kerítésen, a madarak számára is jól láthatóan elhelyezett postaládák országos hálózata valójában a legnagyobb számban kihelyezett mesterséges odú-típusnak is tekinthető – írja az MME.
A fészket építő madarak természetesen nem tudhatják, hogy a postaládát valójában napi szinten használjuk, és az ebbe dobált küldemények veszélyesek lehetnek a kotló madárra, a tojásokra és a fiókákra egyaránt. A veszélyt a madarak azért sem érzékelhetik, mert a postás a járdán közlekedik – ahol a madarak megszokták az emberek jövés-menését – és a levelek, újságok, szóróanyagok bedobása is csak másodpercek kérdése.
Vásároljunk zárt bedobónyílású, billenőajtós postaládát, vagy alakítsuk át a meglévőt. Ha a madarak nem tudnak beköltözni a postaládába, akkor maga a probléma sem alakul ki. Ezenkívül tehetünk a postaláda mellé egy mesterséges odút, hogy inkább abba költözzenek a madarak. Ilyen odúkihelyezéssel nem csak megelőző céllal, de az követően is próbálkozhatunk, ha észrevettük a cinegék postaládába költözését. Ha már beköltöztek írjunk egy üzenetet a postásnak, hogy a levélszekrényt ideiglenesen madarak használják és alakítsunk ki egy ideiglenes helyet a küldeményeknek.