tóth gabi
Csomagod érkezett úgy, hogy nem is vártál semmit? Könnyen lehet, hogy nálad is bepróbálkoztak a csalók. Mutatjuk, hogy lehet őket lebuktatni!
Pofátlanabbnál pofátlanabb trükkökkel igyekeznek átverni minket a csalók a világhálón, így nem árt résen lenni. A közelmúltban már számos átverésről írtunk: tőrbe csalhatnak minket kamu horvátországi apartmanokkal, kereshetnek minket a bankunk nevében, hogy olyan adatokat csaljanak ki, amivel aztán vihetik a pénzünket, de olyanok is akadnak, akik épp kéretlen üzenetekkel bombázzák a kiszemelt áldozatokat, de akár a rendőrség nevében is ékezhetnek átverős e-mailek. Most ismét épp a "csomagküldős" átverés a sláger: azaz a csalók olyan e-maileket küldenek ki, amiben vagy a Magyar Posta, vagy valamelyik csomagküldő vállalat nevében értesítenek minket arról, hogy nekünk bizony csomagunk érkezett, már csak ide és ide kell kattintanunk, és meg is kapjuk. Ha pedig kattintunk, már meg is történt a baj!
Mint az a fenti átverős e-mailen is látszik, elsőre úgy tűnik, mintha valóban a DHL csomagküldőtől kaptunk volna levelet, ám ha megnézzük a feladó mailcímét, akkor már láthatóvá válik, hogy egyáltalán nem erről van szó. A hivatalos céges e-mailek jellemzően valamilyen egyszerű címmel rendelkeznek, valamint céges "kiterjesztéssel" (az igazi DHL például @dhl.com végződésű címekről levelez velünk.). Ráadásul a helytelen vagy épp magyartalan kifejezések is fel kell, hogy keltsék a gyanúnkat – jelen esetben például a nagy "Megerosíti" gomb.
De nem csak a DHL, a Magyar Posta nevében is igyekeznek a csalók átverni minket, ráadásul itt még trükkösebbek. Mutatjuk:
Ebben a levélben már egészen hitelesnek tűnő információk vannak – első ránézésre. Megadják a csomag méretét, sőt, feladói számot is kapunk a nyomkövetéshez, ami mellé még linkkel is segítenek. Itt jön azonban a trükk. Ha épp ráklikkelnénk a linkre, akkor az elsőre megtévesztő című "maygarposta.page.link" oldalra jutunk. A csalók elgépelése direkt, abban reménykednek, ennyi elütést nem szúrnak ki elsőre az emberek. Mondanunk sem kell, a posta hivatalos oldalában semmiféle elgépelés nincs – bár ott nem is vannak veszélyben az adataink, ellenben az ehhez hasonló átverős levelekből kattintott oldalakkal. Mondanunk sem kell: ha épp a Posta hivatalos csomagkövető szolgáltatását használnánk, ott nyoma sincs a küldeménynek. Miért is lenne, hisz az csak a kamu levélben létezik...
Persze a magyartalanságok (például a mondatvégi pont hiánya) vagy a feladó mail címe itt is gyanús lehet.
A tanulság? Mindig alaposan nézzük meg, mielőtt bárhova is kattintunk egy levélből, kiváltképp, ha annak tartalma váratlanul ér minket – mint például egy olyan csomag érkezése, amiről nem is tudtuk, hogy jön...