kulcsár edina
A lázas szálláskeresés közepette könnyen belefuthatunk megtévesztő hirdetésekbe. A csalók most olyan apartmanokat hirdetnek Horvátországból, melyek a valóságban léteznek, de nem az övék, így ha nem vagyunk résen, könnyen átverhetnek.
A horvátországi nyaralásokra való keresések egyre jobban izzanak, hiszen sokan igyekeznek "letutizni" a legjobb helyen lévő, ár-érték arányban legkiválóbb apartmanokat, szobákat.
Legutóbbi cikkünkben megnéztük, Horvátország különböző városaiban milyen szállásárakra számíthatunk. Az euró bevezetése óta talán még fontosabb tényező lett a kereséseknél az ár, hiszen nem mindegy, hogy a hasonló felszereltségű apartmanokért mennyit kell fizetnünk. A szállásadók, vagy a közvetítők a hirdetésekben nem mindig jelzik, de legtöbb esetben szoktak kérni bizonyos mértékű foglalót. Ezt általában előreutalással kérik, és ha valamilyen oknál fogva lemondjuk az apartmant az utazás előtt, az összeg elveszik.
Az egyik horvátországi nyaralással foglalkozó csoportban szinte riadóláncot fújtak a szállásadók, mert kiderült, hogy egy csaló ajánl fel olyan apartmant, ami vagy nem létezik, vagy nem az övé. Sajnos, mégis akadt olyan nyaralni vágyó, akit sikerült csőbe húznia. A Ripostnak Klára mesélte el, hogyan verte át a szóban forgó kamuprofil, R. Bouye.
"Vir szigetre szerettünk volna menni, 7 éjszakára. Amikor kitettem a posztot, hogy szállást keresünk, a hölgy jelentkezett, szívesen felajánlja a házát, de azt is mondta, hogy több apartman közül választhatunk" - kezdte lapunknak Klára. Az idős nővel privát üzenetben egyeztettek. A nőnek feltűnt, hogy időnként zagyvaságokat beszél R., de azt hitte, Google-fordító segítségével üzen.
Amikor a konkrét foglalásról volt szó, 40 százaléknyi előleget kért, az utaláshoz elküldte a szükséges adatokat is, mi pedig kifizettük neki a pénzt
- mesélte Klára, aki csak az utalás után szembesült vele a csoport útján, hogy szélhámossal van dolga, ezért feljelentést tett a rendőrségen.
A rendőrségen nem ígértek semmi konkrétumot, de felvették a jegyzőkönyvet és azt mondták, hogy majd értesítenek. Valamint megjegyezték, jó lenne, ha több feljelentés érkezne a csaló ellen
- mondta Klára, aki a feljelentés tényét a kamu szállásadóval is közölte. "Azóta is ír a hölgy. Kérdezte, hogy miért vagyok dühös, meg hogy félek-e, megkaptam-e a szerződést, amit már elküldött korábban az e-mail-címemre. Annak a szerződésnek is igen katyvaszos a megfogalmazása" - zárta mondandóját Klára.
A csoport moderátorai rögtön cselekedtek és kitiltották a csalót. Ezután többen is megosztották a történetüket.
Idős hölgy, Zárából. Mi a tavalyi évben a szezon második felében négy apartmannyi embert menekítettünk Zadarból egy idős nőtől. Talán pont tőle. Ha ő az, akkor már évek óta csinálja. Én sem hiszem, hogy történne feljelentés és ha történne, akkor lenne értelme
- panaszkodott egy fiatal nő.
"Már 2 éve működnek, eddig sikeresen, nincs aki leállítása őket, főleg a rendőrség nem tesz semmit. Ahogy tudom, nem bankszámlára kérik az előleget, ha igen, akkor nem EU-országba" - fogalmazott egy másik hölgy.