kulcsár edina
A tavalyi évhez képest jelentősen megnőtt a skarlátos megbetegedések száma, nemcsak gyerekek, hanem felnőttek is veszélynek vannak kitéve.
Újra felütötte a fejét a skarlát, van olyan óvoda, ahol a gyerek kétharmada hiányzik betegség miatt. A csöppségek egymásnak adják át a fertőzést, de nem csak a gyerekek, hanem a felnőttek is veszélynek vannak kitéve. Az egyik budapesti oktatási intézmény pedagógusa 40 fokos lázzal fekszik otthon, alig tud felkelni a Metropol értesülései szerint.
Megnövekedett a skarlátos megbetegedések száma, elsősorban a közösségekbe járó gyermekeknél, főleg az óvodásokat, kisiskolásokat érinti.
– osztotta meg tapasztalatait a Metropollal dr. Bense Tamás családorvos.
Ha a skarlát tünetei jelentkeznek, azonnal vegyük fel a kapcsolatot a háziorvossal, javasolta a szakember, hiszen a betegséggel fertőzött gyermeket el kell különíteni és antibiotikum típusú gyógyszert kell szedni. A jellegzetes tünetek: torokelváltozás, a láz, a bőrkiütés (mely nem feltétlenül és nem minden esetben jelentkezik), valamint az úgynevezett „málnanyelv” is. Ha magas láz jelentkezik, csupán akkor érdemes bevenni lázcsillapítót, ha 38 fok alatt van a hőmérséklet, akkor nem feltétlenül szükséges. A doktor azt is elmondta, ha nem jelentkezik láz, de nagyon erősek a tünetek, rázza a gyermeket a hideg, fáj a feje, akkor is lehet bevenni lázcsillapítót.
Sokat szelídült a betegség napjainkra, ettől még nem szabad félvállról venni, mert kezelés hiányában gennyes középfülgyulladást, vesegyulladást vagy akár szívizomgyulladást is előidézhet.
Jelentősebb több a fertőzés, mint a tavalyi évben ilyenkor, halmozottabban fordul elő, de nem beszélhetünk járványról.
– szögezte le dr. Bense Tamás a Metropolnak.
Hosszú és gyötrő heteket okozhat a skarlát a legyengült immunrendszerű, krónikus vagy daganatos betegségben szenvedő gyermekeknek és felnőtteknek, ők a legveszélyeztetebbek a népszerű gyógyító szerint, aki a megelőzésre helyezte a hangsúlyt, ami egészséges étkezéssel és sok mozgással érhető el.
A Metropol a Nemzeti Népegészségügyi Központtól igyekezett megtudni, hogy a sok fertőzés elérte-e már járvánnyá minősítést. Az NNK a következő tájékoztatást adta:
"A Nemzeti Népegészségügyi Központhoz érkező fertőzőbeteg jelentések alapján a 16. hétig (2023. április 23-ig) 2 564 embernél diagnosztizálták a betegséget. Az ország minden területén diagnosztizáltak skarlátos megbetegedést. A skarlátra jellemző a ciklusos ingadozás, azaz több évre kiterjedően, szabályos időközökben okoz nagyobb számú megbetegedést. Ezek a ciklusok az utóbbi évtizedekben általában ötévenként jelentkeznek. A COVID-19 járvány miatt meghozott járványügyi korlátozó intézkedések visszaszorították a légúti megbetegedések terjedését, köztük a skarlátét is, így a 2020/2021 évre prognosztizált esetszám növekedés később, az idei szezonban jelentkezik."