kulcsár edina
Bár a leghidegebb évszak véget ért, még nem lélegezhetünk föl.
Az idei tél országos átlagban a második legenyhébb volt 1901 óta. A fagyos napok száma (amikor a napi minimumhőmérséklet 0 fok vagy az alatti) csak 14 volt egész télen, holott az átlag 63 nap. Mínusz 10 fok alatti zord hőmérséklet mindössze egy napon volt; itt az átlag 8 nap szokott lenni - közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Mindhárom téli hónapunk átlag feletti hőmérsékletű volt: a december 2,1, a január 4,5, a február 1,6 fokkal az átlag felett alakult, ráadásul a január a második legenyhébb volt a 20. század eleje óta. A középhőmérsékleteket nézve fagypont alatti érték csak a legmagasabb hegyeken fordult elő. A meteorológiai szolgálat az idei tél rekordjairól azt közölte, a legmagasabb nappali hőmérsékletet február 21-én Bátán mérték, 20,6 fokot, a tél legalacsonyabb hőmérsékletét pedig Gagybátorban december 13-án, mínusz 15,3 fokot.
A csapadék viszont országos átlagban 173 milliméter volt, ami a normál mennyiség másfélszerese, ezzel a kilencedik legcsapadékosabb tél volt az idei a 20. század kezdetétől. Ezen belül is az idei év első hónapja a legcsapadékosabb január volt 1901 óta. A télen a legtöbb csapadékot, 281,8 milliméternyit Pilisszentkereszten regisztrálták. Egy nap alatt pedig a legtöbb csapadék Szerep településen esett: december 10-én 73,2 milliméternyi.
Kedd estig a Kárpát-medence fölé váltakozó hőmérsékletű és nedvességtartalmú légtömegek érkeznek, folytatódik a változékony idő. Többnyire erősen felhős vagy borult idő várható. Északon elszórtan fordulhat elő eső, északkeleten helyenként havas eső, a hegyekben havazás, délen viszont többfelé valószínű eső, zápor. A déli, délnyugati szél megélénkül, északkeleten és Sopron térségében kedden olykor meg is erősödik.
A legmagasabb nappali hőmérséklet kedden 5 és 10 fok között alakul, de a déli tájakon pár fokkal magasabb értékek valószínűek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között valószínű, fagypont alatti értékeket főként északkeleten lehet majd mérni.