tóth gabi
A kedden elfogadott törvénymódosítással a MOK által fenyegetett orvosokat védik.
Erős a gyanú, hogy a Magyar Orvosi Kamara (MOK) a baloldal politikai megrendelésére pár nap alatt 180 fokos fordulatot vett, és a magyar emberek ellátását veszélyeztetve bojkottra szólította fel a tagságot, az orvosokat.
Mint azt korábban megírtuk, a kamara etikai eljárás alá vonta a Győr-Moson-Sopron vármegyei háziorvosi szakmai vezetőt, miután az tájékoztatót tartott az új ügyeleti struktúráról a kollégáinak. Ráadásul a MOK először tagadta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szavait, aki úgy fogalmazott a legutóbbi kormányinfón, hogy elvtelen, tűrhetetlen és elfogadhatatlan a MOK eljárása, amely az ellátást is veszélyezteti, amikor nyíltan fenyegeti azokat az orvosokat, akik a feladatukat ellátnák. Egy pár nappal később kiszivárgott levél szerint azonban valóban fenyegetés érte a MOK vezetősége részéről azokat az orvosokat, akik nem a kamara szájíze szerint gondolkodnak. A levelet a Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron megyei elnöke, Szijjártó László írta, s ebben az áll, hogy szerinte, aki az új ügyeleti struktúra mellett van, „az sztrájktörő” és „eladja a jövőjét egy tál lencséért”.
A MOK orvosokat fenyegetett azzal, hogy ha beállnak a betegellátás minőségét javító új rendszerbe, akkor nem dolgozhatnak többet orvosként. A most elfogadott törvénymódosítással ezt az eszközt kivettük a kamara kezéből, tulajdonképpen a saját kollégáinkat, az orvosokat védjük meg, ezentúl a kamarai tagság nélkül is dolgozhatnak
- ezt már Takács Péter egészségügyi államtitkár nyilatkozta a Magyar Nemzetnek. Nem kötelező többé a kamarai tagság, hanem önkéntes. A törvény célja tehát, hogy a MOK többé ne tudjon visszaélni a hatalmával, és a betegek ellátása biztosított legyen – magyarázta az államtitkár.
Az államtitkár szerint az új struktúrában részt vevő kollégáknak sokkal jobb feltételeket tudnak kínálni. Mint mondta, eddig ügyeletszervező cégek végezték az alapellátási ügyeletet, ami abszolút nem volt összehangolva a sürgősséggel. Nem utolsósorban körülbelül fele annyi pénzt fizettek az orvosoknak, mint amennyit az új rendszerben fognak kapni.
Takács Péter végül kiemelte azt is: meglepődött volna, ha a feljelentéskultúrát a vérében hordozó magyar baloldal nem fordult volna az Európai Bizottsághoz. Az államtitkár szerint a bizottságnak ugyanakkor semmi köze ehhez az ügyhöz, továbbá jelezte az EB-hez forduló Ujhelyi István szocialista EP-képviselőnek, hogy Ausztriát is jelentse föl, ugyanis ők most tárgyalják a kötelező kamarai tagságra vonatkozó kérdést.
Az első nap tapasztalatai alapján jól működik az új ügyeleti rendszer Győr-Moson-Sopron vármegyében és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében is
- közölte Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője. Hozzátette, az ügyeleti alapellátást Hajdú-Bihar vármegye után 2023. március 1-jétől Győr-Moson-Sopron vármegyében és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében is az új, egységes rendszer biztosítja a betegeknek.