kulcsár edina
Egy Hanság-főcsatornán pecázó férfi rögzítette, ahogy illegális bevándorlók masíroznak a frissen felújított andaui gyalogoshídon. A környéken ráadásul lépten-nyomon elhagyatott csempészautókba botlik az ember.
Már nem csak a déli határon lehet nagy számban illegális bevándorlókkal találkozni, a magyar-osztrák határon is kialakultak gyalogos útvonalaik. Mint arról korábban már a Ripost is beszámolt, az embercsempészek a déli határ magyar oldaláról a magyar-osztrák határig szállítják a migránsokat, onnan már az ő feladatuk átjutni Ausztriába. Úgy tűnik, most már az osztrák határnál is kialakultak az illegális bevándorlók bejáratott útvonalai, az egyik éppen a frissen felújított andaui gyalogoshídon vezet át.
Megdöbbentő felvételt tett közzé egy pecás a Hanság-főcsatorna horgászai nevű Facebook csoportban. Azt rögzítette, ahogy illegális bevándorlók perceken át vonulnak az 53 millió forintból felújított, Kapuvár és Andau közötti gyaloghídon.
Itt vonulnak át Ausztriába, és láthatóan egyáltalán nem zavartatják magukat. A sors iróniája, hogy nem először vált a menekülők útvonalává a Hansági-főcsatornán átívelő 7 méter hosszú és 2 méter széles fából készült Andaui híd, ami ma történelmi emlékhely. A gyaloghíddal kezdődik a mintegy 9 kilométer hosszú „menekülők útja”, amelyen először 1947-48-ban az elűzött németek, majd 1956-ban a forradalom után 200 ezer magyar menekült Ausztriába. A hidat a szovjetek kétszer is felrobbantották.
A beszámolók szerint a környéken elhagyatott csempészautókat is jócskán lehet találni. Az Új Szó írt arról, hogy fokozottan védett természeti területen, a Bősárkány-Pomogy-Andau háromszögben (magyar oldalon) hetek óta hét elhagyott, vélhetően embercsempész autót számoltak meg.
Többet ezek közül már elkezdtek széthordani - a nemrégiben felújított andaui gyalogos híd környékén. A Ripost egy tavalyi riportjában mutatta be, hogy a déli határ mentén az erdőkben elhagyott csempészautókat találni. Ezeket az általában lopott vagy autókölcsönzőből kivett kocsikat az embercsempészek hagyják hátra menekülés közben. Amennyiben az autónál nem érik tetten a bűnözőket, a rendőrségnek nem kötelessége elszállítani a roncsot, ezért egyre csak gyűlnek a kibelezett járművek az erdőben. Az Új Szó beszámolója alapján csakúgy, mint a déli határon, az osztrák határon is híre ment, hogy rengeteg hátrahagyott autó áll gazdátlanul, és megjelentek különféle csoportok, amik ezeknek a kocsiknak a szétlopására szakosodtak.
Januárban megdöbbentő számokat közölt a Welt am Sonntag című vasárnapi német lap az Európai Bizottság migrációs és menekültügyi helyzetjelentését ismertetve. Csaknem 50 százalékkal emelkedett, megközelítette az egymilliót a menedékjogi kérelmek száma tavaly az Európai Unióban. A bizottsági adatok szerint a 27 tagállamban együttesen 923 991 menedékjogi kérelmet vettek nyilvántartásba 2022-ben, 46,5 százalékkal többet, mint 2021-ben. A legnagyobb mértékű növekedést Ausztriában regisztrálták, ott csaknem megháromszorozódott a kérelmek száma az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Mindeközben Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyi biztosa január végén arról beszélt, hogy hatékonyabbá és gyorsabbá kellene tenni azoknak a migránsoknak a visszatoloncolását, akik szabálytalanul érkeznek, és nem is szorulnak nemzetközi védelemre.