tóth gabi
Az elmúlt években 21 négylábú zuhant a mélybe a Várból. Közülük többen is életüket veszítették az eséstől, azonban még aki túlélte az is súlyos sérüléseket szenvedett.
Tíz éve rendszeresek a kutya-balesetek a budai Várban, az alacsony várfal miatt. Az itt kijelölt kutyafuttató hatalmas veszélyt rejt magában a négylábú kedvenceinkre.Elég egy madár megkergetése, vagy egy félre dobott labda, és már meg is történt a baj. Erről többször cikkezett a Ripost is. Most a kutyás balesetek, és számtalan bejelentés után lépett az önkormányzat és kihelyezett 42 magyar és angol nyelvű figyelmeztető táblát. A tragédiák elkerüléséért azonban a gazdák tehetnek a legtöbbet, hogyha odafigyelnek négylábú barátaikra.
A kerületi kutyás-közösség Facebook-csoportjában boldogan számoltak be róla a gazdik, hogy január 13-án, pénteken elkezdték az önkormányzat emberei kihelyezni a figyelmeztető feliratokat. Hétfőn a Metropol munkatársai is a helyszínen jártak, amikor még tartott a táblák kihelyezése. Örömmel tapasztaltuk, hogy magyar és angol nyelven is olvasható a felirat. Ezáltal a külföldi kutyatulajdonosok is felkészülhetnek rá, hogy az alacsony várfal mellett sétálva figyeljenek állataikra.
A várfal legalacsonyabb részén csupán 64 centiméter magas, egy ekkora magasságon akár még egy kisgyermek is könnyedén áteshet. A legmagasabb részén pedig csak 1.08 méter, amely egy jól ugró kutya számára nem jelent akadályt.
Az elmúlt 6 évben számos esetről számolt be a Metropol, amelyek a Tóth Árpád sétányon, vagy az Anjou bástya közelében történtek. Információink szerint "csak" ebben az időszakban 21 kutya zuhant le a magas várfalról. Néhány esetben sajnos az ebek életét már nem lehetett megmenteni. Szerencsére olyan balesetről is beszámoltak, mint Maya esete. Ő egy fiatal staffordshire keverék volt, aki az Anjou bástyánál vetette le magát az alacsony kerítésen át, és 10 méter zuhanás után ért földet a parkolóban. Szegény állat szétzúzta a lábait, és a fogai is kitörtek, ráadásul a tüdeje is sérült, viszont túl élte szerencsére a zuhanást.
Ráadásul a Metropol cikkei és a helyi sétáltató közösség nyomására az önkormányzat a legalacsonyabb várfal résznél két kaspót is elhelyezett, hogy ott a kutyák ne tudjanak kizuhanni. Ezek a lépések természetesen nem oldják meg teljesen a problémát, viszont minimális segíthetnek rajta, hogy a figyelmetlen gazdák is tisztában legyenek a veszéllyel, amely már 30 éve fenn áll a Várban. Egy helyi állatorvostól korábban ugyanis megtudtuk, hogy még 1986-ból is emlékszik olyan esetre, amikor egy felugró kutya lelte a halálát a várfalon.
A lap készített egy videót a helyszínen, amit itt tudtok megtekinteni: