kulcsár edina
A sebészrobotot eddig csaknem 700 műtétnél használták hazánkban. Az orvosok szerint a robottal végzett műtétek után felére csökkent a kórházban töltött idő, és kevesebb időre van szüksége a betegeknek a felépüléshez is.
Egy éve, 2022 elején vezették be Magyarországon a robotsebészeti programot. Ebből az alkalomból az Országos Onkológiai Intézet (OOI) és a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház főigazgatója értékelte az első év tapasztalatait.
Polgár Csaba, az OOI főigazgatójának beszámolója szerint a program indulása óta 699-szer műtöttek robot segítségével: a Jahn Ferenc Kórházban zömében urológiai, az onkológián pedig nőgyógyászati beavatkozásokat végeztek, szeptember végén pedig elindították a hasi sebészeti műtéteket is.
Az onkológiai intézet főigazgatója hozzátette: tervben van egy második robot beszerzése az intézethez az Európai Unió Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz nevű program forrásából. Ezt a berendezést a mellkassebészeti központban alkalmaznák.
"Ha a kórház mind az öt területen - nőgyógyászat, urológia, hasi sebészet, fej-nyaksebészet, mellkassebészet - szeretné alkalmazni ezt a világszínvonalú technológiát, ahhoz egy berendezés nem elég" - szögezte le Polgár Csaba.
Dobos Zsolt, a Jahn Ferenc Kórház főigazgatója arról beszélt, hogy
a daVinci X robottal történő műtétek precízebben hajthatók végre, a műtéti terület képe jelentősen nagyítható, a folyamatot az operáló orvos három dimenzióban látja.
Emellett kevesebb komplikáció merülhet fel a műtétek közben, végső soron rövidülnek a várólisták.
Tenke Péter, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet urológiai osztályának osztályvezető főorvosa hozzátette: ebben az évben a tervezetten felül plusz kétszáz műtétet szeretnének elvégezni, fiatal orvosokat bevonva a robotsebészeti programba. Ő volt az, aki Magyarországon elsőként szerzett konzolsebészeti proktori képesítést (minősített sebész lett, aki megfelelő tudással rendelkezik a mentoráláshoz), így a magyar szakemberek itthon kaphatnak képesítést és szerezhetnek ilyen irányú vizsgát. Tenke Péter konkrét adattal is szolgált:
a robot segítségével műtött betegeknél felére csökkent a kórházban töltött idő, amivel együtt csökkent az ápolási idő, és rövidült a műtét utáni felépülési időszak.
Magyarországon még két intézetben, a Semmelweis Egyetemen és a Pécsi Tudományegyetemen műtenek daVinci X robottal.
A robotot gyártó céget, az Intuitive-et 1995-ben alapították, magát a daVinci X robotot 2000 óta folyamatosan fejlesztik. Ma már több, mint tízmillió műtét tapasztalatait építették be a szerkezetbe.
A robot gyakorlatilag az orvos meghosszabbított karjaként működik.
A sebész orvos a szerkezetet egy konzolon keresztül tudja irányítani, melynek négy karján különböző eszközök - speciális fogók és sebészi varró- és tűzőgépek - vannak, amelyek beállítását a beteghez igazítva a műtét előtt az orvos végzi el. A daVinci X egyik újdonsága a remegésszűrés, amellyel a "meghosszabbított kéz" esetleges remegését szüntetik meg azért, hogy minél pontosabb és kisebb vágást ejtsenek a beavatkozásnál. Az orvos egy látókocsiban, nagy felbontású kijelzőn keresztül látja a műtéti területet, így más szakemberek - például rezidensek - akár élőben követhetik az eljárást.