kulcsár edina
Nehéz éveken van túl Magyarország, az idei esztendő pedig a korábbiaknál nagyobb kihívásokkal indul.
Sok szerteágazó gondolatot, kihívást tud összefoglalni egy jól eltalált karikatúra, legyen szó pártpolitikáról, gazdasági helyzetről, de akár az ország előtt álló kihívásokról is. Orbán Viktor miniszterelnök a múlt pénteken a Kossuth Rádió „Jó reggelt, Magyarország!” című műsorában úgy fogalmazott, hogy 2022 volt az az év, amikor mi, európaiak beléptünk a veszélyek korába. De a világjárvány miatti korlátozások, a lezárások miatti gazdasági problémák kezelése folytonos készültséget igényelt a korábbi esztendőkben is. Az ország állta a próbát, és ahogy friss grafikánk üzeni, a jelképes "Nemzeti vágta" folytatódik, a ránk váró, előttünk álló akadályokat is megugorjuk.
A tavalyi év elején még abban bízhattunk, hogy a pandémia okozta nehéz két év után egy kicsit könnyebb lesz a folytatás. "Világjárvány, népvándorlási hullámok, energiaválság, brüsszeli birodalmi dühkitörések, a hidegháború hűvös lehelete a tarkónkon és a háború nyugtalanító árnyéka Kelet- és Közép-Európa fölött. Ebben a helyzetben kellett megszerveznünk a koronavírus elleni védekezést. Ebben a helyzetben kellett újraindítani a gazdaságot, pótolni a kieső munkahelyeket, támaszt és kapaszkodót nyújtani a fiataloknak, a családoknak és az időseknek. Ez így együtt még gombócból is sok, nemhogy feladatból" - mondta tavaly februári évértékelőjében a Parlamentben a miniszterelnök.
2021-ben már 7 százalékkal növekedett a gazdaság, és sikerült ledolgozni a járvány miatti visszaesést. Az államadósság 80 százalék alá csökkent.
A magyar állam állta a sarat, az ország jól védekezett, annak ellenére, hogy a kormánynak nemcsak a vírus okozta kihívásokkal kellett szembenézni, hanem a baloldal kormányellenes akcióival, támadásaival is.
"Amikor zárni kellett, nyitást követeltek, amikor nyitni kellett, akkor zárást, diktatúrát harsogtak, külföldi lejárató akciókat szerveztek, kamuvideókat, ál- és rémhíreket terjesztettek."
A 2022-es költségvetés eredetileg azzal számolt, hogy a GDP bővülése 2021-ben és 2022-ben is meghaladhatja majd a 10 százalékot. Ez a háború, az uniós háborús szankciók miatt nem volt tartható, de az uniós átlagot meghaladó 5 százalékos növekedés is lehetővé tette a nyugdíjprémium kifizetését. A kormány előre hozta a korábbi vállalását, és már februárban kifizette a 14. havi nyugdíjat. 2022. január 1-óta nem kell személyi jövedelemadót fizetniük a 25 év alatti fiataloknak, ez 23 százalékos pluszjövedelmet jelentett számukra. A rezsivédelemnek köszönhetően nálunk fizették a háztartások az EU-ban a legalacsonyabb villany- és gázszámlákat.
Februárig még kérdés volt, hogy lesz-e háború, "de a pandémia után háború jött, a háború után energiaválság, rossz szankciók, ennek következtében magas infláció érkezett."
A 2023-as évben maradnak a régi veszélyek, de jöhetnek újabbak is. Ami biztos, a rezsivédelmi alapnak köszönhetően minden egyes magyar család havonta kap 181 ezer forintot. Az energiaszegénység növekszik Nyugat-Európában, de nálunk nem ez a helyzet, "nem engedtük, hogy családok milliói menjenek tönkre." A nyugdíjak értékének megőrzését a módosított költségvetés is garantálja, a 13. havi nyugdíj már 15 százalékkal növelt mértékben érkezik februárban. Bővül a családtámogatási rendszer. Januártól nem csak a 25 év alatti fiatalokra, hanem a 25 és a 30 év közötti, gyermeket vállaló nőkre is kiterjed az szja-mentesség. A 2022-es és 2023-as év egészét tekintve Magyarországon a bérek reálértéke is növekedni fog. Történelmi csúcson vannak az ország pénzügyi tartalékai, "mert fölkészültünk a veszélyek korára, aktív módon a nehéz időkre." A Magyarországra érkező beruházások, szemben a brüsszeli szándékkal, sohasem voltak olyan magasak egy évben, mint éppen 2022-ben, és várhatóan 2023-ban még magasabbak lesznek. Orbán Viktor szerint a kormány egyik ambiciózus célja, hogy az inflációt, annak a mértékét egy számjegyűre kell leszorítani az év végére. A második fontos cél a munkahelyek megőrzése, s ezzel együtt a 1,5 százalékos növekedés elérése olyan környezetben, amikor sok nyugat-európai országot recesszió fenyeget.
A "Nemzeti vágta" tehát folytatódik, és jó eséllyel a következő akadályokat is megugorjuk.