kulcsár edina
Dr. Pintér Ferenc meteogyógyász beszélt a tél azon hatásairól, amik negatívan hatnak ránk.
A következő napokban az országban sokfelé várható erősebb hajnali fagy. A reggeli mínuszok, a helyenként előforduló szitálás, hószállingózás megviseli az arra érzékeny emberek szervezetét. Dr. Pintér Ferenc meteogyógyászt, a Meteo Klinika igazgatóját kérdeztük, miként vészelhetjük át ezt az időszakot.
A lehűlés és a tartósan hideg idő befolyásolja a keringési rendszer állapotát. Ilyenkor a perifériális ereink beszűkülnek, aminek következtében magasabb lesz a vérnyomásunk. Fontos, hogy a tartósan hideg, szeles időben sapkát, sálat és kesztyűt is viseljünk. Ezek segítik a megfelelő keringés fenntartását
– árulta el a Ripost-nak dr. Pintér Ferenc, aki azt is kifejtette, hogy az arcunkat nyilvánvaló okokból nehéz teljesen elfednünk. Éppen ezért arcbőrünk van leginkább kitéve a téli kiszáradásnak és a romló tápanyag ellátásnak, melyet a bőrünket hidratáló, tápláló krémekkel tudunk mérsékelni.
A meteogyógyász arra is felhívta a figyelmet, miért gyakoribbak télen a felső légúti, mint például az influenza- vagy koronavírusszerű megbetegedések kialakulása.
Ebben az időszakban jobban kiszáradnak nyálkahártyáink, főként az orrunkban. A fokozott kiszáradás következtében megnő a fertőzések kialakulásának kockázata, mert gyengül a nyálkahártyánk védekezési képessége - fogalmazott a szakember.
Az egyik legalapvetőbb probléma pedig értelemszerűen a napsütéses órák számának drasztikus csökkenése.
„A rövidülő nappalok és a zártabb öltözködés miatt ez egy nagyon fényszegény időszaka szervezetünknek a D-vitamin termelődés szempontjából. Fontos továbbá, hogy a három hatás – a hideg miatt beszűkült erek, a kiszáradt nyálkahártyák és a kevesebb fény – miatt a komplex védekező rendszerünk legyengül” – emelte ki a meteogyógyász.
Ami a téli csapadékot illeti, az időjárásra érzékeny emberek jelentős része a hóesésre is rosszul reagál.
Azok az emberek, akik hóesésben például rosszul vagy egyáltalán nem tudnak aludni, nem konkrétan magát a hóesést érzik meg, hanem a csapadékot eredményező légköri folyamatok hatásait.
– hangsúlyozta dr. Pintér Ferenc meteogyógyász.
A meteopata, vagyis az időjárás változásaira érzékeny embereknek tehát kiemelten fontos odafigyelniük szervezetük jelzéseire, és erősebb panaszok esetén ajánlott a frontérzékenységüket megfelelő szakemberrel kivizsgáltatni, majd szükség esetén kezeltetni.
Az időjárásra érzékeny emberek panaszai télen megszaporodhatnak, és mentálisan is sokkal megterhelőbb számukra a tél.
– mondta el a Meteo Klinika igazgatója.