Schmuck Andor
Az ünnepek alatt szinte elkerülhetetlen, hogy konfliktusok alakuljanak ki a családban, pedig nagyon könnyen lehet tenni ellene.
Az adventi ünnepek – amellett hogy ajándékozunk, fát állítunk és családi vacsikra járunk – sokszor együtt járnak a stresszel, kimerültséggel, majd a depresszióval is. Így akkor, mikor a leghálásabbnak kéne lenni, és élvezni az együtt töltött időt a szeretteinkel, gyakran nem érzünk mást, csak feszültséget és azt vesszük észre, hogy sokkal ingerlékenyebbek vagyunk, mint az évben bármikor máskor.
Miért van ez, és mit tehetünk ellene?
Megkérdeztük Dr. Domján Mihály családterapeuta véleményét a témáról, aki könnyedén megmagyarázta a jelenséget.
„Azokban a családokban, ahol az év folyamán is van tér és lehetőség kifejezni a negatív érzelmeket és megbeszélni a konfliktusokat, ott karácsonykor is bármilyen probléma vagy elégedetlenség merül fel, meg lehet vitatni a problémákat. Ezeknél a családoknál az év minden napja karácsony, azaz könnyed és örömteli” - mondta a szakértő.
Dr. Domján Mihály szerint azonban azokban a háztartásokban, ahol a családtagok nem kommunikálnak nyíltan egymással, elnyomják a problémáikat és aggályaikat, ott karácsonykor, amikor az elvárások miatt mindenkin nagyobb a nyomás, könnyen feszültség alakulhat ki.
Az az elvárás sem segít, hogy hálásnak és boldognak kell lenni, függetlenül a lelki és szellemi állapottól. De ha belegondolunk, az az anyuka, aki éjt nappallá téve készül az ünnepekre túlhajtva magát, nehezen tud felszabadult és hálás lenni, főleg ha azt érzi, senki sem segít és erről még csak nem is kommunikálhatja sérelmeit
- tette hozzá a családterapeuta.
A szakértő szerint a kellemes és örömteli hangulat érdekében az a legfontosabb, hogy a család minden tagja vállalja, és kommunikálja elvárásait az ünnepekkel kapcsolatban. A mondás szerint, néma gyereknek anyja sem érti a szavát, azaz hogy megértsük és segíteni tudjuk egymást, elengedhetetlen hogy karácsonykor is nyíltan beszélgessünk egymással.