kulcsár edina
Ezek a leginkább túl- és alulértékelt turisztikai célpontok.
Hallottál már a Párizs-szindrómáról? Ez nem egy újabb fenyegető vírus, csupán a turizmus betegsége: azokra a helyekre jellemző, ahova nagy elvárásokkal készülünk, ám amikor odaérünk, több a csalódás, mint az öröm. A francia főváros már évekkel ezelőtt kivívta ezt a kétes hírnevet, amiben minden bizonnyal az is közrejátszott, hogy Párizs filmek és könyvek által közvetített meseszerű képe köszönőviszonyban sincs a valósággal.
Idén azonban más városok vették át a a negatív listavezetők helyét: a világ 100 leglátogatottabb városának több mint 800 ezer TripAdvisor-értékelését elemezve a szakemberek megállapították, hogy a leginkább túlértékelt helyek az amerikai vidámparkok fővárosának számító floridai Orlando, Indonézia valódi fővárosa, Jakarta és a Thaiföld egyik legnagyobb bulizóhelyeként ismert Pattaya.
A skála másik végén szerepelnek azok a városok, amelyek felülmúlták a várakozásokat, ezek sorában Budapest okozta a legtöbb pozitív csalódást az idelátogató turistáknak: értékeléseik 96,17 százaléka dicsérte az itt tapasztalt kellemes meglepetéseket. Ezzel a magyar főváros lekörözte az Európai Unió fővárosát, Brüsszelt és a képzeletbeli dobogó harmadik fokára csúszott svájci Zürichet is. Ha külön csak a nevezetességekre összpontosítunk, akkor sincs okunk a szégyenkezésre: a legtöbb kihagyhatatlannak minősített látnivalóval ezen a téren az olasz főváros, Róma végzett az élen, és Budapest lett az ezüstérmes, a beszámolókban a magyar fővárost a turisták „gyönyörűnek” és „lenyűgözőnek” írták le.
Az elemzés lehetővé teszi azt is, hogy megtudjuk, mely úti célok haragították magukra a legjobban a turistákat átverések, kifosztások és a rossz ár-érték arány miatt. Utóbbi tekintetében megint csak Orlando neve került elő, de Szingapúr és a dominikai Punta Cana sem szereplelt túl jól. Kimondott csalásokról a turisták több mint egytizede számolt be a marokkói Marrakeshből, amelyet viszont rögtön Párizs követ, ami szintén sokat nyomhat a latban, amiért a francia főváros lett a nem túl jól csengő Párizs-szindróma névadója.