kulcsár edina
Dr. Domján Mihály pszichológus, családterapeuta mondta el lapunknak, miért fontos a Mikulás körüli varázslat megteremtése.
Korábban megmutattuk, hogy a budapestiek, gyerekeik és unokáik hogyan jöttek rá, ki is valójában a Mikulás. Míg egyesek maguktól éreztek rá az igazságra, addig másoknak egy óvodai barátjuk vagy egy családtagjuk árulta el. Dr. Domján Mihály pszichológus, családterapeuta elmondta, milyen jelentőséggel bír a Mikulás léte vagy nemléte gyermekkorban.
„Általánosan elmondható, hogy minél tovább tud hinni a gyermek, minél tovább tud gyermek maradni, később annál kiegyensúlyozottabb felnőtt válik belőle” – jegyezte meg a családterapeuta.
Dr. Domján Mihály hozzátette: „Az ünnep szeretete, az azt megelőző várakozás, a hangolódás, a készülődés, a Mikulás személye és az ünnep körüli varázslat mind hozzájárunk a kötődés kialakulásához.”
Az általunk megkérdezettek beszámolói alapján jellemzően 5-6 éves korában jött rá magától a gyermek, ha addig valaki el nem árulta neki a titkot.
A családterapeuta megjegyezte:
A gyermek és szülő közti kapcsolat ebből a szempontból is nagyon fontos. Ideális esetben a szülő ráérez, hogy elmondja-e gyermekének, ki is a Mikulás és ha igen, akkor mikor tegye ezt meg.
Ha pedig nem a szülőktől tudja meg a gyermek, előbb-utóbb mindenképpen elárulja neki valaki.
„Nagyjából 6-8 éves koráig nyugodtan lehet a gyermek felé közvetíteni a Mikulás és Jézuska eszméjét. Ha addig nem is, az iskolában már bizonyára felvilágosítják egymást a gyerekek. Rendszerint az oda járó felsőbb osztályosok, például a harmadikosok vagy negyedikesek az első vagy második osztályba járókat” – jegyezte meg dr. Domján Mihály.
,