tóth gabi
A négy gyerekes családban mindent a gyerekek döntenek el, a szülők nem akarják korlátozni őket. Dr. Domján Mihály családterapeutát kérdeztük, helyes-e ez.
Korábban beszámoltunk róla, hogy a 29 éves Mara Doemland és élettársa a 36 éves Christopher Mareth minden egyes döntést a 9 éves Emmyre, a 7 éves Murphyre, az 5 éves Ripleyre és a 2 éves Indyre hagy. Ha a gyerekeiknek úgy tartja kedve, akár homokot is ehetnek, kávét is ihatnak vagy kopaszra borotválhatják a fejüket. Kíváncsiak voltunk, mit gondol az ilyen mértékben szabadelvű gyermeknevelésről a szakember, ezért dr. Domján Mihály pszichológust, családterapeutát kérdeztük.
Dr. Domján Mihály már a beszélgetés elején hangsúlyozta: „A szülőé minden felelősség!”
A két szülő együttesen felel mindenért, ami a gyermekükkel történik. Ebbe beletartozik az is, hogy közösen nevelik fel és mindent közösen biztosítanak a számára. Ez értelemszerűen a szülők és a gyermekük életkorából és tapasztalataiból is adódik.
– fogalmazott a családterapeuta.
A pszichológus hozzátette: „A szabályokat is a gyermekek érdekében kell, hogy meghozzák a szülők. Ezeket a szabályokat ugyanakkor a család tagjai, a szülők és a gyermek ideális esetben közösen megbeszélik. Gondoljunk csak bele, mennyivel könnyebben teszi magáévá a gyermek azokat az alapelveket, melyeket közösen alkottak meg.”
Az viszont komoly veszélyeket hordoz magában, ha a gyermek semmiféle korláttal, szabállyal nem találkozik:
„Ha semmilyen szabályt nem kell betartania a gyermeknek, akkor ez szorongással tölti el, ami a fejlődése szempontjából nem előnyös. Ezenkívül arra is érdemes hangsúlyt fektetni, hogy a közösen megalkotott szabályrendszerben legyen lehetőség a hibák kiküszöbölésére, a jóvátételre. Nemcsak következménye kell, hogy legyen egy hibának, hanem meg kell adni a gyereknek arra is a lehetőséget, hogy jóvá tegye a hibáit. Fontos továbbá a kölcsönösség elve: a gyermek bocsánatkérését, a hibát enyhítő jó cselekedetét a szülőnek el kell fogadnia, majd meg kell bocsátania.”
Egyre gyakoribb, hogy a gyermek elvált szülők gyermekeként nő fel. Mennyiben más az ő helyzetük?
A válás során nem az apa és az anya, hanem a férj és a feleség szerepe szűnik meg. A szülők továbbra is szülők maradnak és továbbra is közösen kell nevelniük a gyermeküket, ennek érdekében továbbra is együtt kell működniük. Ez nagyon nehéz feladat, amihez magas érzelmi intelligenciára és önbizalomra van szükség, mindkét fél részéről. Nem egyszerű kivitelezni, ugyanakkor ez a gyermek érdeke.
– emelte ki dr. Domján Mihály családterapeuta. A legjobb, ha a gyermekre vonatkozó szabályok válás után ugyanúgy fennmaradnak, és azokat mindkét szülő számon kéri. A szabályok, korlátok nélkül nevelkedő gyermek azonban elbizonytalanodik. Ha a szülők a gyermekükre hárítják a döntéseket, akkor túl nagy terhet tesznek a vállára.