tóth gabi
A gyermekkel együtt töltött minőségi időről beszélgettünk a családterapeutával.
A 23 éves Sarah Moore annyi ajándékot vett karácsonyra a mindössze 18 hónapos lányának, hogy akár ajándékboltot is nyithatna belőlük – írtuk meg korábban. Azt gondoltuk, hogy az ilyen mértékű elhalmozás valószínűleg egyfajta túlkompenzálás lehet. Dr. Domján Mihály pszichológust, családterapeutát kérdeztük az ajándékozás és az együtt töltött idő közti kapcsolatról.
Az indokolatlanul sok vagy drága karácsonyi ajándék nem helyettesíti a gyermekkel való játékot, a hétköznapok során együtt töltött minőségi időt
– hívta fel a figyelmet a családterapeuta.
„A szülő feladata és egyben felelőssége, hogy a közös játék során kialakítsa gyermekében a biztonságos kötődés érzését. Nem az ajándék a lényeg, hanem a játék során kialakuló szülő-gyermek kapcsolat” – jegyezte meg dr. Domján Mihály.
A pszichológus folytatta: „A gyerek a közös játék során tanulja meg, hogy számíthat szüleire, hogy ott vannak neki. Ez egy karácsnyi ajándékozás közeledtével a hagyományokba való bevonást is jelenti. A gyerek szüleivel közösen készül az ünnepekre, együtt takarítanak, díszítenek, sütnek, főznek. Emellett azt is fiatal korában kell megtanulnia, hogy adni és kapni egyformán jó érzés.”
A családterapeuta kiemelte:
Fontos, hogy az ajándék csak a második a fontossági sorrendben, az első az együtt töltött minőségi idő. A szülő ne az óriási csomaggal próbálja meg egy nap alatt letudni az egész éves mulasztását. Ehelyett inkább töltsön annyi időt gyermekével, amennyit csak tud, legyen szó a közelgő ünnepekről vagy egy átlagos hétköznapról.